Паску для учнів спекла... мусульманка
1 вересня на виховній годині Оксана Анатоліївна запропонувала кожній дитині представити свою країну.
– Рома настільки вражаюче розповів про Грузію, її традиції, що здалося, ніби він побував у кожному куточку, аж мама хлопчика просльозилася, – каже Оксана Анатоліївна. – Проте я із здивуванням дізналася, що він там ніколи не був. Лівієць і чеченець півроку повторювали, що влітку поїдуть додому. Білоруска Крістіна, скромна, ввічлива дівчинка, після кожної поїздки до Білорусі каже, що там краще. Щоправда, не чула від узбеків про їхню батьківщину, вони більш замкнуті. Якщо чеченці нарікають на обмеження прав їхнього народу, то лівієць (дуже ерудований хлопчик) якось сказав: “Я – иностранец, значит, я должен быть тупой”. Можливо, у них таке ставлення до іноземців.
До речі, Оксана Анатоліївна (сама росіянка) веде виховну годину українською мовою, і, що цікаво, діти розуміють і намагаються спілкуватися теж українською. Пригадує, як чеченець вивчив напам’ять відразу кілька віршів Шевченка, а грузину батьки навіть купили вишивану сорочку, в якій він грав роль малого Шевченка.
Та не в усіх школярів однозначне ставлення до українських традицій. Кілька років тому пані Оксана у день Миколая кожному учневі подарувала іконку цього святого. Діти, дякуючи, поклали у щоденники, один мусульманин чемно передарував сусіду по парті, а інший – пошматувавши, сказав: “Я идолам не молюсь”.
– Та як цей хлопчик здивував нас усіх на Великдень! До нашого святкового столу приніс... величезну паску і сказав: “Хотя у нас и нет такого, но это ваш праздник, и моя мама вам испекла”. І скуштував разом з нами дванадцять пасок. Діти є діти, чи то узбек, єврей чи українець – кожен хоче добра, дружби, розуміння. І пізніше, коли минають літа, вони не раз зустрічаються, не забувають школу, однокласників. От нещодавно завітала колишня учениця, батько якої з Еміратів, зі своїм немовлятком. Отож я вже бабуся, – сміється Оксана Анатоліївна.
Олена ПАВЛЮК, м.Луцьк
Comments: |