Нову дружину для зятя шукала… теща

Про суворий і категоричний характер Раїси Адамівни знав весь двір. Її навіть позаочі називали «фюрером у спідниці»: якщо вже вона щось вирішила чи сказала «ні» – жодна сила на землі не могла її переконати у протилежному. Проте самодурства чи деспотичності, які часто проявляються у сильних натурою людей, у неї не було. Тож коли їхня з чоловіком Миколою єдина дочка-красуня Ніна надумала йти заміж, жодного слова наперекір Раїса Адамівна не сказала. Хоч одразу зрозуміла – кавалер був явно «непутній»…

«Шкода, бо як вижену – зіп’ється»

Свого коханого Василька Ніна привела у батьківську квартиру. Й мови не було про те, щоб Раїса Адамівна пустила свою дочку до нього у далеке поліське село. «У цю тьмутаракань? Та ніколи! – постановила вона одразу і припинила будь-які спроби Василя розповісти про гарні краєвиди та природу його хутора.

Не можна сказати, що теща зустріла зятя з відкритими обіймами. Дивувалася його звичці заїдати солодке солоним огірком, нервувалася, коли він переставляв речі, і вже відкрито гнівалася, коли розбив її улюблену чашку та зіпсував сковорідку. Але минув час, пристрасті вляглися, і Раїса Адамівна звикла до нового члена сім’ї. До Ніни він ставився, як до дорогоцінної вази, а особливо тепер, коли вона не ходила, а перекочувалася від приємного тягаря попереду – у родині чекали поповнення!

Ніна народила здорового малюка, натомість сама стала марніти. Схудла на тріску, стала втрачати сили: не встигне дійти з кухні у кімнату, як уже жаліється, що втомилася. Об’їздили безліч лікарів та професорів, аж поки у Києві не почули страшний діагноз: рак крові. Ніні про це не хотіли розказувати, але якщо Раїса Адамівна могла себе стримати, то Вася – ні. Він почорнів на обличчі, осунувся, опустив плечі і з кабінету лікаря вийшов старим дідом. І Ніна здогадалася…

Через два роки її поховали…

Жахливе горе по-різному вплинуло на членів сім’ї. Раїса Адамівна з чоловіком усі сили кинули на виховання трирічного Сашка. А Василь не знайшов нічого кращого, як топити свій біль у пляшці.

– Чого ж ти зятя не виганяєш, терпиш його пиятику? – не раз здивовано запитували у Раїси Адамівни люди.

– Та воно ж безпорадне теля! – відповідала, хмикаючи. – Шкода, бо як вижену – точно зіп’ється. Батьки на нього впливу не мають, а мене ще ніби слухається. Та й Сашкові тато таки треба, він його дуже любить…

У дівчинки – три пари бабусь та дідусів

Рік за роком – дивись, уже й Сашко нарядний з букетом квітів пішов у перший клас. На святкову лінійку його супроводжували бабуся з дідусем і тато. Останнім часом Василя стали рідко бачити, як виявилося, знайшов роботу далекобійником. А пити перестав ще раніше – це вже Раїса Адамівна постаралася.

Забравши малого зі школи, вона із задоволенням сідала потеревенити з іншими жінками, поки діти гралися у дворі. Раділа успіхам онука і вже навіть роздумувала про університет, у якому він буде вчитися.

– А ви заміжня? – раптово поцікавилася Раїса Адамівна у дівчини, яка сиділа на лавчині навпроти. Напевно, чекала когось з будинку.

Від несподіванки і здивування незнайомка аж очі витріщила. І тільки-но почала щось лепетати у відповідь, як з під’їзду вискочив якийсь парубок і повів її за собою.

– Ти що, з дуба впала? – засміялися жінки до Раїси Адамівни. – Так різко тему поміняла, до дівки вчепилася…

Але Раїса Адамівна лише зітхнула. Розповіла, що треба було б Сашці уже маму, а Василь наче і не дивиться на жінок. То в рейсі сидить тижнями, то на дивані перед телевізором вдома. І нікуди не ходить, ні з ким не знайомиться.

– Тю, то, може, він соромиться при живій тещі і у її квартирі «шури-мури» заводити? – чи то запитала, чи то зауважила сусідка.

– Та казала я йому про це, благословення своє давала, – знову зітхнула Раїса Адамівна. – Він же мені вже як син став за стільки років. Я розумію, що Ніночку не повернути, але ж є Сашко, і я бачу, що він горнеться до молодих жінок, маму серед них шукає.

І хоч більше на посиденьках під під’їздом Раїса Адамівна не згадувала про своє бажання знайти наречену своєму зятеві, тема раз у раз спливала. Жіночки дивувалися і приміряли ситуацію на себе. У душі вони знали – не дай, Боже, трапиться така ж ситуація, зятя з хати випруть першим ділом. Та й навряд чи радітимуть, якщо він надумає одружуватися вдруге. Кожна у такому випадку відчувала б мало не наругу над пам’яттю дочки.

Але минуло кілька літ, Сашко уже закінчував четвертий клас, коли весь двір облетіла просто таки сенсаційна новина – зять Раїси Адамівни одружується! А наречену йому знайшла теща! Ледь не силою, казали, звела. Наполягла, щоб почали жити разом, а потім ще й бігала мирити, коли сварилися.

Здається, Галя була дочкою її колишньої колеги по роботі. Зійшлися жінки, пожалілися: одна – що дочка у старих дівах скніє, а друга – що зятя хоче оженити. Тож, не довго думаючи, вирішили дітей познайомити. Звикали молоді люди один до одного важко, хоч і мали окреме житло, яке дісталося Галі від бабусі. Але потроху порозумілися і незабаром навіть Сашка забрали до себе жити. Скоро у них народилася спільна донечка Катруся, і життя, як кажуть, увійшло у спокійне русло.

Єдине, чим відрізнялися від більшості інших сімей – у Катрусі тепер стало аж три пари бабусь та дідусів. Поняньчитися з малечею із задоволенням і у порядку встановленої черги приїжджали то батьки Василя, то батьки Галі, то батьки Ніни, першої дружини Василя. І хоча Раїсі Адамівні Катруся, по суті, чужа, проте це не заважає їм любити її, як рідну…

Юлія САВІНА,

Вінницька область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>