Коли так важко зробити вибір – власний син чи чоловік?..

Нещодавно я почула сповідь однієї жінки. Молодої, гарної, самодостатньої. Слухала її зі сльозами на очах, співчувала і водночас відчувала, як хвиля злості піднімається у душі – за ту якусь древню затурканість, якою страждають наші українські жінки.

 

Обіймався із собакою, а не зі мною

– Я дуже гарно співаю – то від мами мені дістався такий дар. Бувало, затягнемо двох якусь пісню – на іншому кінці села чують. Звісно, й у школі завдяки цьому була зіркою: жодне свято без моєї участі не обходилося. А потім хлопці організували оркестр, я стала солісткою – і ми почали підробляти на весіллях. Тож уже років з чотирнадцяти я заробляла на помаду собі сама.

Скоро й дівувати почала. Зараз згадую – смішно, а тоді здавалося, що кінець світу настав. Так закохалася в хлопця з нашого села, що якби він сказав: «Не дихай!» – то вже б і не дихала. А він… Покинув мене, сказавши просто, що не любить, і пішов проводжати іншу.

– Я ж не можу без нього жи-и-и-ти, – ревла я на плечі у свого друга з гурту і кидалася вішатися. Іван мене ловив, обіймав і заспокоював.

Минув якийсь час. Я вже навчалася в училищі, коли познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком. Старший від мене, поважний. Проти хлопчаків із гурту, з якими я продовжувала спілкуватися, Андрій видавався таким дорослим і надійним, що аж-аж. А як він залицявся! Троянди дарував, подарунками завалював, у кіно та ресторани запрошував, золоті гори обіцяв. Я й розвісила вуха. А ще ж образа у серці теж голос подавала: «От вийду заміж за Андрія – і стану така пані, що той зрадник лікті собі кусатиме».

Вискочила. Жили спочатку у свекрухи, потім перебралися до моєї матері. Ентузіазм Андрія якось відразу почав пропадати, «золоті гори» розвіялися, і виявилося, що його не цікавить нічого, крім… собак. О, як він сюсюкав зі своїм псом, купав його, чесав за вушками, виводив на прогулянки. А я ревла і всоте дивилася на себе в дзеркало: ну чим я гірша за цього здоровезного, слинявого собаку?!

Дійшло до того, що той клятий пес почав спати разом із нами на одному ліжку! Я ввечері до Андрія горнуся, ласки прошу, а він мені: «Ай, втомився. Добраніч», і – кабиць – до мене сракою, щоб із собакою, обійнявшись, хропіти.

Думала, що маленький синочок викличе у ньому хоч якісь почуття, але все залишалося, як і раніше. Я бавила дитину, сапала город, крутилася, як білка у колесі, а мій чоловік або сидів у своєму кріслі перед телевізором, або грався із собакою. І хіба ж не пробувала говорити? У відповідь чула, що він «не буде копатися у гівні» і ніби я сама винна, що він почувається нещасливим.

– Я не хочу мати біля себе домашню курку! – постійно повторював мені. – Жінка має бути успішною, заробляти гроші, користуватися повагою, щоб мені було не соромно похвалитися нею перед друзями. А ти? Постійно ревеш, як дурепа, ходиш у калошах і смердиш коровою!

Знущався над сином, а я «не бачила»

– Якоюсь мірою Андрій мене підштовхнув до дій. Я зціпила зуби, засіла за книжки і вже наступного року вступила в інститут на заочну форму. Влаштувалася на роботу у сільську раду. Зробила нову зачіску, а калоші змінила на модельні туфлі. Якось, повертаючись з роботи додому, зустріла Івана – колегу по гурту, у якому співала. Він вже працював, але свого заняття музикою не покинув. Хвалився, що купив нову техніку, якісь підсилювачі, клавішні. І, мовляв, якби я захотіла, могли б знову зібратися разом і грати, як колись, на весіллях. І задоволення, і підзаробіток добрий.

«А чом би і ні?» – подумала собі. Життя із чоловіком все одно нема людського.

Іван показав гараж, де він займається, потім провів додому. З того часу у мене з ним і закрутилося. Він був неодружений, а коли я зі сміхом запитала, чого надумав стати старим холостяком, почула дуже серйозну відповідь:

– Тебе чекав…

І погляд просто в очі, такий пекучий-пекучий.

Півроку я намагалася втримати у секреті ці стосунки, мене мучило сумління за такий гріх. Але як не грішити, коли чоловік тебе не помічає, а Іван, навпаки, огортає увагою, ніжністю, засипає поцілунками, міцно стискає в обіймах…

– Андрію, я подаю на розлучення, – сказала одного дня чоловікові. – Будеш вибиратися – не забудь собак. Тобі з ними краще живеться, аніж зі мною.

Синові Богданчику було чотири роки, коли Іван став жити з нами. Скоро й татом почав називати. Дитина була недолюблена батьком, тож лащилася до вітчима. Але… Іван спочатку просто відходив від малого, потім гидливо відмахувався, а зрештою почав зі злістю відштовхувати його від себе. Я ж все це бачила, але чомусь мовчала. А коли почала говорити – було пізно. Виявилося, що чоловік люто ненавидить мого сина і нічого із «цим почуттям вже не може зробити». Він просто знущався над ним, а малий терпів і мені нічого не казав. Лише вимахавши у здоровезного хлопця-дуба, перед тим, як іти в армію, якось не витримав і сказав:

– Мамо, а ви справді були сліпі чи прикидалися, коли вірили, що я ледь не щодня сам падаю і забиваюся до крові? Що я сам себе прив’язав до дерева і льодяною водою зі шланга півгодини обливався? Чи сам собі всю голову проштирхав шприцом? Чи батькову цигарку гасив у себе на спині?..

…А я ж все бачила, та не хотіла усвідомлювати. А ще боялася. Переймалася думкою, що скажуть люди у селі про мене, коли вдруге надумаю розлучатися. Боялася втратити чоловіка. Боялася приймати важливі рішення.

– Зараз, сподіваюся, прийняли? – тихо запитала я наостанок, відчуваючи жевріючу надію на тверезе визначення пріоритетів.

– Ой, та живу з чоловіком, поки син в армії. А що далі робитиму – й сама не знаю…

Юлія САВІНА,

Рівненська область

 

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>