Розповідає київська майстриня, яка відтворює давні зразки
Заслужена майстриня народної творчості Оксана Білоус відома серед митців як неперевершена писанкарка. Її колекція писанок (а їх в Оксани тисячі) - не просто гарно розписані яйця, а цілий світ відтворених стародавніх зразків.
- Але про те, що писанки, це не просто розмальовані яйця, а інформаційні носії, дізналася пізніше, - розповідає пані Оксана. - Ніяких мистецьких закладів не закінчувала. Навчалася у педагогічному інституті ім. Горького (тепер університет ім. Драгоманова - авт.). Правда, з дитинства захоплювалася рукоділлям і відвідувала усілякі гуртки. Думаю, що писанка мене обрала сама, бо коли зустрілася у 1992 році з Наталією Селівачовою, яка вміла їх розписувати, то це мистецтво мене дуже зацікавило.
Після першої Міжнародної виставки писанкарів, яка проходила у Києві того року (більше я такої не пам'ятаю), познайомилася з іншими майстрами, різними техніками писанкарства, які теж почала вдосконалювати. Мене зацікавили витоки писанкарства, віднаходила відповідну літературу й зрозуміла, що воно в Україні є дуже давнім мистецтвом з величезною смисловою інформацією. Продавши частину колекції, зрозуміла, що це ще й може приносити доходи.
Проте моя основна робота - відтворення давніх зразків, я не придумую нових малюнків. Знаю, що треба зробити ще дуже багато, аби повернути втрачене й забуте. Ця колекція давніх писанок може сягнути до десяти тисяч.
Пані Оксана розповідає, що колись для фарб готували спеціальну воду, яку брали з відкритих джерел чи річок у новий посуд. Бажано було взяти аж із семи і принести її до сходу сонця, а, несучи, не вітатися й не розмовляти ні з ким. Кожен знак, зображений на яйці, - це відповідний символ, який несе свою інформацію. До такої роботи жінки приступали тільки в кінці робочого дня, щоб викласти своє тепло й особливу жіночу енергію на поверхню шкаралупи.
- Найпоширеніший матеріал для писанки - це куряче яйце, хоча зараз їх роблять з гусячих, страусиних, - розповідає Оксана Білоус. - Використовуємо порожні яйця, видуті, адже вони краще зберігаються, бо писанки тепер мають декоративний характер. Кольори - це теж символи. Найпоширеніший - червоний (похідні - жовтий, оранжевий) - кольори вогню. Синій, блакитний, білий - кольори неба, що пов'язуються з вищим божеством. Змішуючи червоно-помаранчеву гаму з синьо-блакитною, отримаємо зелену - колір життя. Не менш поширені чорний та коричневий, які пов'язані із землею й родючістю.
Приємно, що писанкарство відроджується й стає більш затребуваним. Є чимало тих, хто збирає колекції. Коли Ющенко був президентом, то замовляв у мене сотні писанок, багато робила йому зі страусиних яєць, які він роздаровував послам та іншим відомим людям. Замовлень завжди достатньо. Пані Оксана проводить майстер-класи, аби й інші долучилися до цього мистецтва.
Зі своїми роботами Оксана Білоус вже відвідала не лише різні куточки України, а й побувала за кордоном. І всюди бачить в очах людей захоплення. Але на Великдень, як і усі, готує крашанки, бо писанки - не для пасхального кошика, а для позитиву у нашому домі.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
м. Київ
Comments: |