Коли землю ділили, протокол підробили

Наша газета вже неодноразово писала про земельні конфлікти у селах Волинської та Рівненської областей. Але схожа ситуація і в інших регіонах. Велике і перспективне село Лідихів Кременецького району розташоване за кілька кілометрів від Почаєва. Воно відоме далеко за межами Тернопільської області тим, що його жителі вирощують полуниці. За рахунок цього люди виживають. Але сезон короткий, а роботи іншої немає. Колись у Лідихові був потужний колгосп імені Ілліча. На його базі згодом створили спілку власників земельних і майнових паїв – СВЗМП «Лідихівська».

Від колишнього господарства майже нічого не залишилося. Ніби й не було війни, але навпроти сільської ради – руїни колишньої пекарні. Сумна й неприваблива картина. Неподалік напіврозвалений будинок культури. А може, тут проходили татари чи якісь інші загарбники? Чому все прийшло в занепад? Люди в усьому звинувачують попередніх керівників. Нині досить складно розібратися в тому клубку суперечностей, які переплелися у цьому селі.

Але однією з найболючіших проблем для Лідихова залишається несправедливе, на думку багатьох, розпаювання землі.

– Фактично збори не відбулися, – пояснює сільський голова Микола Горбаль, – є тільки протокол, в якому записано, що присутні 746 людей, а там, може, було зо два десятки. Цей документ було сфальсифіковано певною групою людей, яка провела земельне і майнове розпаювання у своїх інтересах. У списки пайовиків були внесені особи, які не мали жодного відношення до господарства. А деякі працівники не були включені. До цієї пори не можна отримати ніяких офіційних документів. Попередні керівники господарства все прикривають. А вони мали б нести відповідальність за розбазарювання майнового комплексу.

І стали шукати лідихівські селяни справедливості. Чотири рази їздили в Київ.

– Ми зверталися в Генеральну прокуратуру, в антикорупційний комітет, у міністерство агрополітики. Але всі наші звернення присилають для розгляду в район. Ми хочемо зібрати легітимні збори і донести до людей правдиву інформацію, – продовжує голова. – У 2006 році проектом підтримки приватизації землі в Україні були виготовлені безкоштовно державні акти на землю і вручені людям. І склалася абсурдна ситуація: наші селяни мають документи. Але спеціально був упущений такий важливий момент як ви-ділення землі в натурі. Адже, згідно законодавства, неможливо видати державний акт на право володіння земельною ділянкою, якщо вона не винесена в натурі. Це все одно, що видати людині паспорт без фотографії. І на цьому стали наживатися приватні структури, які брали за процедуру винесення в натурі 200-270 гривень. Наші люди, не маючи інформації, платили ті кошти, хоча вже мали державні акти. Це породило чимало проблем і багато конфліктів.

За словами Миколи Горбаля, частина селян самі собі наділили паї і обробляють. Але тепер землю не можна здавати якомусь серйозному орендатору, адже вона розірвана на клаптики. І поля стали непридатними для промислового обробітку.

Якщо в сусідньому селі Лопушному людям за кожен пай платять вісім центнерів зерна, то лідихівські селяни вже такої можливості не мають.

Кость ГАРБАРЧУК,

Тернопільська область

 •  
Comments:

4 коментарів до Коли землю ділили, протокол підробили

 1. аноніму олександр

  прискакав Богдан Хмельницький на Софіївську площу,народ притих,а він їм здоровенькі були дорогі Українці!а у відповідь чує”здравствуй товарищ Богдан”так і закамянів він і донині стоїть у 22-й рік незалежної і вільної України!так беріть же дорогі Українці тую волю і свободу,не проспіть її,тай і Богдан оживе і Україна підніметься з колін і ми Українцями будем а не наймитами на своїй землі!

 2. Анонім

  Шановна газета “Вісник і К”!просимо Вас жителі с.Лідихів,щоб Ви ще раз приїхали в наше село,поспілкувалися б з мешканцями села,вони б Вам дуже гарно розповіли б хто такий Микола Горбаль,а в народі “пан тормоз”.Люди Вам розказали б наскільки він той самий колгосп ім.Ілліча обікрав,скільки він зараз краде грошей.Як з зарплатою держслужбовця можна будувати віллу на три поверхи,яка знаходиться в м. Радивилів.

 3. Анонім

  Шановна газета “Вісник і К”!просимо Вас жителі с.Лідихів,щоб Ви ще раз приїхали в наше село,поспілкувалися б з мешканцями села,вони б Вам дуже гарно розповіли б хто такий Микола Горбаль,а в народі “пан тормоз”

 4. Анонім

  Добрий день,шановна редакція!шо це пан голова с.Лідихів себе робить “божим одуванчиком”,який ні в чому не винний.та він заради власної наживи хоче відмінити паювання,тому що коли паювання буде відмінене,він зможе легко продати землю,а за збори він нікого з людей не питав,робить все тихенько без лишніх вух.А те що він Вам наросказував це є повний брєд.Сам він корупціонер і хабарник.Щоб надрукувати свідоцтво про смерть – 50грн,про народження-100грн,нотаріальна дія 5грн за печатку.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>