Часті питання про пенсію

1 жовтня 2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». І хоч протягом останніх місяців у пресі з цього приводу друкувалося чимало «просвітницької» інформації, людям досі багато чого не зрозуміло. Найбільше питань у тих, хто нині «передпенсійного» віку. До редакції «Вісника+К» надходить чимало листів з проханням розтлумачити ті чи інші нюанси, пов’язані з пенсійним законодавством. Ми попросили відповісти на запитання наших читачів заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Марію Василівну Ковалюк.

– Мені через місяць виповнюється 60 років. Підкажіть, як правильно оформити документи на пенсію.

Ігор Шевчук, м. Ковель

Марія КОВАЛЮК

Марія КОВАЛЮК

– При зверненні за призначенням пенсії подаються: документи, які підтверджують стаж роботи, заробітну плату, документ про місце проживання (реєстрації), довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера, за наявності документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій, ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС та ін.). Заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника. Заява про призначення пенсії працюючим громадянам подається працівником до управління Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації. За бажанням особи, така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації).

– З 1987 року я працюю в Новому Уренгої (Росія) в геологорозвідувальній компанії. Освіта вища. До цього три роки працював в Україні. Маючи 12 років «польового» стажу, чи можна оформити в Україні пенсію у 50-річному віці, як це можуть зробити російські громадяни?

Василь Р., м. Луцьк

– Міждержавною угодою країн-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року передбачено здійснювати пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць угоди та членів їх сімей відповідно до законодавства країни, на території якої вони проживають. Відповідно до законодавства України, чоловіки – працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах, можуть набути право на пенсію у віці 55 років за наявності не менше 12 років 6 місяців такої роботи. Призначити пенсію у віці 50 років за наявності 12 років «польового» стажу не буде підстав.

– Чула, що жінкам зберегли право до 1 січня 2015 року, за бажанням, виходити на пенсію й у 55 років, як раніше.

Алла К., Луцький район, Волинська область

– До 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії, незалежно від її виду. У разі, коли жінка, якій достроково призначено пенсію до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється.

– Яка відмінність страхового стажу від трудового?

Ольга В., м. Луцьк

– Термін «страховий стаж» введений у пенсійне законодавство з 1 січня 2004 року – з набранням чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Його ст. 1 трактує страховий стаж як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу пропорційно сплаті внесків, або за умови здійснення відповідної доплати (у визначеному законодавством порядку). Щоб сьогодні вийти на пенсію за віком, людині потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.

– Мені 54,5 роки (55 буде у квітні). Безробітна. Страхового стажу у мене 13 літ. Коли я маю право вийти на пенсію за віком?

Світлана Кравчук, Камінь-Каширський район, Волинська область

– Щодо жінок: з 1 жовтня поточного року право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років (ст. 26 Закону). Але у 60 йтимуть на пенсію ті, які народилися 1961 року, і молодші. Старші йтимуть на пенсію за такою схемою:

у 55 років – які народилися до 30 вересня 1956 року включно; у 55 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; у 56 років – які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; у 56 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; у 57 років – які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; у 57 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; у 58 років – які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; у 58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; у 59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; у 59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; у 60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Враховуючи, що пані Світлані 55 років виповниться у квітні 2012 року, вік її виходу на пенсію – 56 років. Обов’язковою умовою для набуття права на пенсію буде наявність 15 років страхового стажу на цю дату. Інакше (при нинішніх 13 роках страхового стажу) призначити пенсію не буде підстав.

– Мені 58 років. На фірмі, де я працюю, почалися розмови про чергове скорочення штатів. Якщо я «вилечу» з роботи, то чи зможу достроково вийти на заслужений відпочинок? Стажу у мене понад 35 років.

Григорій П., м. Луцьк

– З урахуванням змін, внесених до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров’я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо звільнення відбулося за півтора року до досягнення пенсійного віку. Отож, звільнення має відбутися не раніше, ніж заявнику виповниться 58 років і 6 місяців.

– Я вдова, сама виховую дитину-інваліда (доньку визнано інвалідом від народження). У мене також ще є двоє здорових дітей. Коли я матиму право вийти на пенсію?

Марія К., Старовижівський район, Волинська область

– За жінкою, яка народила п’ятеро або більше дітей і виховала їх до шестирічного віку, і матір’ю інваліда з дитинства, яка виховала його до цього ж віку, збережено право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

– Я вчитель-пенсіонер, отримую пенсію за вислугу років, але зараз працюю в іншій галузі. Чи можу я через кілька років, досягнувши 60-річного віку, вийти на пенсію за віком? Чи буде вона більшою, якщо я весь цей час сплачуватиму внески у Пенсійний фонд?

Петро Х., Луцький район, Волинська область

– Право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Визначити розмір пенсії заявника у даному випадку неможливо по причині відсутності необхідних даних про стаж і заробітну плату. Сплата внесків до Фонду є підставою зараховувати період роботи до страхового стажу. На розмір пенсії впливає величина заробітної плати і тривалість стажу. У випадку, коли внаслідок проведеного розрахунку розмір пенсії стає меншим, заявник може не переводитись на цей вид пенсії. Разом з цим, пенсіонер, який отримує пенсію за вислугу років та продовжує працювати, при досягненні 60-річного віку має право на перерахунок такої пенсії.

– Я збираюся у декретну відпустку. Підкажіть, чи входить період догляду за дитиною до трирічного віку у страховий стаж?

Наталія Н., м. Луцьк

– Відповідно до ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особи, які відповідно до законів отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Виходячи з цього, період догляду за дитиною до досягнення трьох років може бути зарахований до стажу за умови отримання допомоги по догляду через органи соцзахисту.

– Що це за одноразова грошова допомога «бюджетникам» при виході на пенсію? Хто під цю категорію підпадає?

Ірина О., Горохівський район, Волинська область

– Новим Законом збережено право щодо призначення пенсії за вислугу років, незалежно від віку, працівникам закладів освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, артистам і спортсменам. При цьому надано можливість відстрочити призначення пенсії за вислугу років з відповідною компенсацією. Так, Прикінцевими положеннями Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону (чоловіки – 60 років, та жінки нового пенсійного віку) працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років (відповідно до пунктів «е» – «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»), і мають страховий стаж (для чоловіків – 35, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не одержували будь-якої пенсії – під час призначення пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата цієї грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

– Я безробітний, стою на обліку в службі зайнятості. Чи цей період мені зарахується у страховий стаж?

Сергій В., Ковельський район, Волинська область

– Якщо людина була безробітна, не працювала та не перебувала на обліку в центрі зайнятості, то такий період не може бути зарахований до страхового стажу. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

– У мене недавно помер чоловік. Він одержував пенсію держслужбовця. Я теж на пенсії. Чи маю право одержувати його пенсію?

Галина Д., м. Луцьк

– У разі смерті особи у період перебування на державній службі, отримання пенсії державного службовця (або мав право на її отримання), за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років, непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні (зокрема, дружині, яка досягла пенсійного віку – не пільгового) призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. У даному випадку заявниці необхідно звернутися в управління Пенсійного фонду за місцем проживання.

Підготувала Наталія КРАВЧУК

 •  
Comments:

4 коментарів до Часті питання про пенсію

 1. В якому номері газети “Вісник К” є роз’яснення чи входить в стаж,якщо людина стоїть на біржі праці.

 2. . Чи посада
  вихователя СПТУ іпосада
  інструктора-методиста,які не
  передбачені Переліком,дають право на
  пенсію за вислугу років.Я ЗАКІНЧИЛА
  ІНСТИТУТ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ в 1986р.і
  була направлена інститутом на посаду
  інструктор- методист в
  ДЮСШ.Попрацювала два місяці і пішла в
  декретну відпустку по догляду за
  дитиною.Чи зараховується декретна
  відпустка до спеціального стажу,тобто
  пед.стажу.Заздалегідь дуже вдячна за
  відповідь.

 3. Людмила

  якщо я на пенсію піду у 2013 році-з якої зарплати мені буде нараховуватись пенсія?

 4. Любовь П

  Я народилась 20 серпня 1959 року. Працюю провідником 30років, у 2014році, мені буде 55років. У скільки років я маю право йти на пенсію?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>