Права громадянина при затриманні та арешті

Зараз з’явилося чимало публікацій про свавілля правоохоронців. Розкажіть на сторінках газети, які права при затриманні та арешті має громадянин України?
Микола Грищук,
Любомльський район, Волинська область

Як повідомили в Українській Гельсінській спілці з прав людини, під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право: не свідчити проти себе чи своїх рідних, у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання, мати захисника та побачення з ним «віч-на-віч» до першого допиту, надавати докази, заявляти клопотання та відводи, вимагати перевірки судом законності затримання, особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу – взяття Вас під варту.
Вам мають роз’яснити Ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину. Після затримання може бути здійснено Ваш особистий обшук і вилучення речей та документів. Такий обшук може здійснюватися лише особою однієї з Вами статі. Ви не зобов’язані доводити свою невинуватість. Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов’язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно! Якщо Ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи мають надати Вам допомогу, аби ви могли зв’язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити. Якщо Ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов’язані призначити захисника за рахунок держави. Вимагайте захисника одразу після Вашого затримання! У разі затримання за підозрою у вчиненні злочину Вас мають якнайшвидше, але в будь-якому випадку не пізніше 72 годин або звільнити, або доставити до суду, де Ви зможете взяти участь у судовому розгляді про Ваше тримання під вартою чи застосування іншого запобіжного заходу (застава, підписка про невиїзд тощо). Відповідно до статті 29 Конституції України Ви маєте право на свободу та особисту недоторканість. Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без умотивованого рішення суду.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме: коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення; коли очевидці, у тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що саме Ви вчинили злочин; коли на Вас або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину. Якщо таких обставин немає, але в правоохоронців є інші підстави для підозри, Вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо Ви: намагалися втекти; не маєте постійного місця проживання; коли не встановлено Вашу особу.
Кость ГАРБАРЧУК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>