Забула приїхати на весілля дитини
Минуло ще кілька років. Валя й взагалі не ступала на батьківський поріг. Приїхала літ через п’ять. Не сама. З сином на руках. Мати спершу зраділа, що Валя таки знайшла своє кохання, що вийшла заміж, що врешті й Ліду забере до себе. Бо дівчинка виросла, подорослішала, їй так не вистачало маминої поради. Однак і тепер щирої розмови не вийшло. Валя залишила матері сина й поїхала.
Мати, проводжаючи, вклякла у дверях. Ось так без “привіт” та “прощавай”. З’явилася дочка на мить – і щезла, знову залишивши по собі дитя.
Валю чекала надворі машина. Гукнула, що поспішає, що їй ніколи, що на неї чекає Сергій, за якого сподівається вийти заміж. Що дитина від якогось там Альоші, в якого закохалася по вуха, а він її кинув… Та “каша” ще довго не вкладалася у материній голові. Втирала краєм хустини сльозу. Не встигла й слова про їхнє з Лідою життя сказати – а Валі вже нема… Тільки слід від “Волги” на глевкій землі залишився.
***
Петрикові за маму стала сестричка. Ось так звикли жити утрьох. Разом ділили і радість, і сльози. Хоч би як там не було, біди великої не знали. Сутужно дітям стало, коли бабцю взяли хвороби. Раз в лікарню на два тижні забрали, вдруге. Сили стареньку залишали. Та ще й переживання додалися. Ліда закінчувала школу і дуже хотіла здобути вищу освіту, аби мати перспективу у житті. А бабуся, коли про це заходила мова, тільки плакала:
– Хочеш, як мама твоя, піти по світах, а мене з Петриком саму залишити? Я вже цього не переживу…
Ліда подумала-подумала і більше не наполягала. Після школи пішла працювати у клуб. Там запізналася з Василем із сусіднього села. Хлопець добрий, роботящий, хату добудовував, аби відділитися від батьків. Зустрічалися з Лідочкою десь місяців два-три. А тоді він запропонував дівчині стати господинею у його домі. Зібралася дівчина з думками – й написала матері листа. Ні словом не обмовилася про біль, що багато років душив груди через те, що неньки рідної поруч не мала. Писала, що дуже за нею заскучилася й просила благословити її на сімейне життя.
Думаєте, Валя приїхала? Через свої шури-мури геть голову втратила! Навіть вітальну листівку дочці не послала. Закрутилася-забулася…
І до неньки на похорон не з’явилася
Вже й п’ятдесят Валі минуло, а все ніяк угомонитися з мужиками не могла. Й Петро одружився, й онуки один за одним посипалися. А вона в рідне село – ні ногою. Кинула усе тільки тоді, коли через людей дізналася, що мати померла. Гірко стало на душі. Спершу картала дітей, що не дали їй знати. А одна з подружок, чуючи ту мову, не втерпіла, дорікнула:
– А ти коли востаннє в матері була? Може, дзвонила їй чи листа хоч раз написала? Думаєш, як гроші щомісяця слала – то вже все? Сама винна. Тільки мужиків шукала. А все одно осталася сама. Ох, гріх великий маєш…
Валю наче помиями облили. Дійсно: що вона такого здобула у своєму житті? Дітей понароджувала, а не виховувала, роботу, зарплату хорошу мала, а гроші тратити не було на кого, скільком чоловікам віддала свою любов, а взамін отримала тільки гори болю й розчарувань. “Я тут нікому не потрібна… – крутилося у голові. – Зберу речі й повернуся додому”.
Вирішила – зробила. Познімала з рахунків гроші, продала квартиру, замовила машину – й вже зі своїми пожитками поверталася на рідну Волинь.
***
Дорога додому, здавалося, тривала для неї вічність. Все шофера підганяла: “Швидше, швидше”. Не терпілося побачити батьківську хату, обійняти дітей, онуків.
Та не зустрічали Валю вдома. Навіть сусідка не відразу впізнала і ключів від хати, що їх про всяк випадок залишала Ліда, давати не хотіла. Ніхто не прийшов її навідати ні наступного дня, ні через тиждень. Вона вже й ремонт у хаті зробила, й у дворі лад навела. А тоді дала дітям телеграми, що… буде вмирати – просить приїхати.
Наступного дня були в неї і Ліда, і Петро з сім’ями. Знайомили своїх дітей з бабусею. Розуміли: Валя зумисне надіслала тривожне повідомлення, бо втратила надію їх побачити.
Та від їхньої зустрічі віяло холодом. Діти побули годинку – й зібралися додому. Мовляв, у них теж робота, господарство – ніколи довго гостювати.
“Відцуралися…” – тільки одне було в голові. Мабуть, ті сумні думки й звели її зі світу. Якось поштарка принесла Валі свіжі газети. Стукала-стукала у двері – ніхто не відчиняв. Розмальовані морозом шибки говорили, що в хаті давно не топлено. Покликала сусідів, вибила замок. А там… спала Валя. Вічним сном.
Наталія КРАВЧУК,
Волинська область
Comments: |