Американців дивує, що українки ходять на базар на підборах

Американці Дейл дуже сподобалася Волинь

Американці Дейл дуже сподобалася Волинь

Дейл Кейл Міллер зі Сполучених Штатів Америки, штату Пенсильванія, прожила на Волині три роки. Приїхала в Україну з місіонерською метою вісім років тому. Спочатку мешкала в Києві, згодом переїхала до Луцька. Зізнається, що боялася вирушати на Західну Україну, бо знайомі в Києві їй говорили, що там живуть “бандерівці”, котрі не люблять російської мови, а визнають тільки українську.

– Мені довелося вивчити і російську, і українську, хоч і недосконало, – розповідає Дейл. – Однак коли приїхала у ваше тихе, затишне місто, то відчула, що тут добрі люди. І мовний бар’єр – не проблема. Тут багато людей розмовляє російською і ніхто з них не глузує. А взагалі, коли я їхала в Україну, то мені на батьківщині радили: “Бери бинти з собою, вітаміни, аспірин”. Коли ступила на вашу землю, то побачила, що не так тут все погано, як малюють. Хоча мені в Києві довелося пережити операцію. Звісно, ваша клініка – це як в 70-ті в Америці. Хоча помітила, що за ці роки, що я тут, збільшилося аптек.
– Що вам сподобалося в Україні?
– Насамперед, ваші пам’ятки. У столиці України – Софія Київська, в Луцьку – старе місто. Взагалі, зробила висновок: щоб зрозуміти українців, треба зрозуміти православ’я. Мені сподобалися ваші храми, я бувала в них на свята. Наприклад, хвилююче там у пасхальні дні, на Різдво. Відчувається, що у вас цей день святкують релігійно, як день народження Ісуса Христа. У Штатах свято зводиться до вручення подарунків один одному.
До речі, щодо подарунків. У мене на батьківщині звикли принести подарунок і тихенько його покласти на спеціальний столик. У вас коли вручають його, настільки гарні слова говорять, так щиро, що аж за душу бере. І коли приходить моя черга щось дарувати, я думаю, як виразити свої почуття словами.
– Багато хто каже, що наші люди похмурі, американці – усміхнені…
– Так воно видається на перший погляд, що українці не дуже відкриті, похмурі. Коли завойовуєш їхню довіру, то ваші люди стають дуже близькими, щирими. А у моїх співвітчизників за посмішкою (у багатьох) – просто маска. Ще зауважила, що у вас переважає колективізм. Більше дбають про громаду. Наприклад, помітила, що навіть в школах один за одного переживає, допомагають списати. У нас переважає інша думка: а що я сама зможу, без сторонньої допомоги?  І що отримаю з цієї ситуації? Ще у вас не подобається заучування дітьми предметів. Тим самим вони підтверджують, що на запитання є тільки одна правильна відповідь. Учні бояться висловити альтернативну думку, а тим більше відстояти її.
– Вам сподобалася українська кухня?
– Так, мене запрошували на обід. Я не в захопленні від вашого борщу. Але люблю дуже голубці, плов, сподобалося сало, перемелене з часником, яке намазують на хліб. А ще підсмажені на вогнищі шкварки. Дуже смачна ваша солодка вода. А щодо обіду, то у вас зовсім інша культура за столом. В США, наприклад, якщо ти поїв, і сказав: досить, то ніхто більше вам нічого не пропонуватиме. В Україні все припрошують, допитуються, чи сподобалося. Примушувати людину їсти – це неввічливо, а тим більше другий раз перепитувати, чи їстимеш.
– Багато хто вважає, що в Україні розкішно одягаються.
– Ваша манера одягатися мене дещо вразила. В нас цінують простий одяг, якому не дуже придають значення. Мене здивувало, коли побачила жінок на базарі з великими сумками, але взуті панянки в туфлі на високих підборах. У нас на ринок йдуть у зручному взутті, дехто може одягнути навіть піжаму, й ніхто на це не зверне увагу (правда я собі такого не дозволяю).
– У вас багато друзів в нашій країні?
– Звісно. Я з ними часто спілкуюся.
– А як вам наші чоловіки?
– Коли вони дізнаються, що я американка, то в них прокидається корислива мета: вони хочуть квиток до Америки…
– Ви поїздили по всій області, вам сподобалася наша земля?
– Україна така різноманітна: Карпати гористі, тут переважає національний колорит, Львів нагадує мені чимось Варшаву. Волинські села також якісь особливі, вони потопають в зелені. Правда у вас багато лісів, але мене здивувало, що немає звірів. Їжаків бачила – і це все. У моєму штаті Пенсильванія зовсім інша картина. У нас звірі – олені, єноти, білочки, косулі підходять до осель, не бояться людей. Я не розумію, чому у вас не так.
– Ви від’їжджаєте на батьківщину, що повезете із собою?
– Ваші сувеніри. Люблю роботи майстрів-різьбярів. Хотіла б придбати англійською мовою книгу про православ’я в Україні. А головне, я мрію сюди повернутися. Мені дуже сподобався ваш край.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>