Натуральні корми – найкраще
Перший колгосп імені Андреєва створено у селі Велицьк Ковельського району на Волині у 1948 році. Згодом, коли до Велицька увійшли ще й землі села Кухарі, його перейменували на імені Кірова. У 1998 році колгосп реформовано у колективне сільгосппідприємство, через рік воно стало сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Зоря” і тепер має кількох засновників. Основний напрямок діяльності – вирощування племінної волинської м’ясної породи ВРХ. У господарстві утримується 2500 голів, з них 900 – м’ясних корів. Господарство орендує понад 700 земельних паїв і обробляє 2200 гектарів орної землі, 1800 орендує у сусідніх сільських радах. Зернові культури висівають в основному для кормовиробництва. Щороку їх врожайність становить до 30 центнерів (цього року була меншою, оскільки на заході України під час жнив дуже дощило).
– І надалі ми плануємо розширювати площі, орендувати землю для пасовищ в інших сільських радах, – каже керівник товариства Володимир Юхимович Потапчук.
Зразу ж після закінчення у 1971 році Львівського зооветеринарного інституту він повернувся у своє рідне село Велицьк головним зоотехніком в колгосп імені Кірова. А вже у 1974 році разом з Тимофієм Степановичем Янко з Волинського інституту агропромислового виробництва та іншими науковцями почали працювати над виведенням нової м’ясної породи. У 1994 році порода апробована, тобто офіційно затверджена.
Волинська м’ясна худоба пристосована до утримання в кліматичних умовах саме західного Полісся. Власне, для цього її і вивели. Чому? Бо породи крупнішого типу, скажімо, українська м’ясна чи поліська, більш придатні для розведення на сході й у центрі України. Волинська м’ясна порода створена методом складного схрещування місцевої чорно-рябої породи, яка була на той час на Волині, з плідниками лімузинської, абердин-ангуської і герефордської. Навіть у схемі частково була червоно-подільська. Тобто у виведенні породи було задіяно п’ять інших.
– У чому ж переваги волинської м’ясної? – запитую керівника господарства.
– Це червона безрога порода, невибаглива до кормів. Добре відгодовується на літніх випасах, які ми орендуємо за 30 кілометрів від ферми, – розпо-відає Володимир Юхимович. – Навесні відганяємо худобу і повертаємо на ферму аж у листопаді, перед морозами. Вона випасається не на сіяних пасовищах, а на природних випасах. За рахунок цього у нас м’ясне скотарство ефективне, тому що за цей період ми практично не маємо жодних затрат. Тож у нас м’ясо рентабельне.
Керівник з чималим досвідом не надто зважає на сучасні технології, а дотримується класичних умов безприв’язного утримування.
– Це в першу чергу добре для м’ясного скотарства, – переконаний фахівець. – Тварин взимку утримуємо в приміщеннях на глибокій підстилці, а влітку випасаємо тільки у природних умовах. Годуємо корів у холодну пору силосом і сіном, бугаям додаємо концентрати, куди входять зерносуміші. Ми преміксів не використовуємо. Я взагалі прихильник якісних натуральних кормів.
– А як же прирости?
– Вони у господарстві становлять 800 грамів (хоча для м’ясної худоби бажано 1200). Однак для худоби, яка відгодовується тільки на натуральних кормах, це дуже хороший показник.
Одне тільки непокоїть керівника: чому якісне м’ясо, яке продає підприємство, скуповують за такими ж цінами, як і вирощене на різних добавках і стимуляторах росту?
– І коли ми вже будемо писати на ковбасах, з якої продукції вона зроблена? Щоб людина могла вибрати: ота ковбаса дешева, бо м’ясо наполовину штучне, а ота – дорога, бо тварина росла в природних умовах, – каже господар. – Адже змішувати якісне і неякісне – гріх.
Середня здавальна вага однієї голови молодняка на велицькому підприємстві сьогодні становить понад 500 кілограмів, повновікових плідників – 950-1050, корів – 500-550 кілограмів. Саме завдяки цій худобі фінансове становище товариства стабільніше. Хоча, як каже керівник, вони відчувають і підтримку держави, котра стимулює розвиток м’ясного скотарства.
– Наше завдання – продавати молодняк для розведення іншим господарствам. Волинську м’ясну породу розводять вже у восьми областях України: у Львівській, Волинській, Київській, Вінницькій, Тернопільській, Рівненській, Чернівецькій. Є одне господарство навіть у Харківській області. На сьогодні СТзОВ “Зоря” виконує роль племінного заводу і вважається найбільшим в нашій державі, – констатує керівник.
Школа, церква – за гроші господарства
Comments: |