«Ранні сніг і мороз, однак зима – лагідна», – віщує народний календар

До календарної зими ще далеко, а її наближення Західна Україна відчула вже на Покрову. Вранці 14 жовтня люди спостерігали дивовижну у цей період картину: під снігом гнулися ще не зів’ялі квіти, зелене листя на деревах, трава на землі. Справдилася одна з народних прикмет: Покрова встеляє землю або листям, або снігом. Багатьох різке похолодання збентежило. Невже зима прийде щонайменше на місяць раніше? З цим запитанням власкор «Вісника + К» звернулася до жителя села Старий Збараж Збаразького району Тернопільщини Івана Походая, який понад 20 років спостерігає за кліматом і прогнозує погоду у нашому регіоні. В інтерв’ю газеті 82-річний чоловік навесні передбачив сухе, спекотне літо. Якщо червень був досить дощовим і прохолодним, то із липнем-серпнем прогностик потрапив точно у десятку – сонце смажило на повну котушку. Іван Походай заглянув тоді і на початок осені. Вересень, припустив він, буде вологим, а жовтень потішить ще майже літнім теплом. Однак вийшло навпаки: вересень видався по-справжньому золотим, а жовтень підніс несподівані холодні сюрпризи.
Коли журналіст запитала Івана Теодоровича про прогноз на майбутню зиму, той лише розвів руками: «Не можу нічого прогнозувати, бо прикмети, які раніше збувалися, зараз майже не діють. Щось загадувати наперед немає сенсу, бо планета виробляє зовсім інші кліматичні умови».
Відчувалося, що Іван Теодорович дуже розчарований збоєм у системі народних прикмет. «Я завжди дивлюся на березу, – сказав він. – Якщо на ній довго тримається листя, зими ще не буде. Але вітер 13 жовтня і сніг у ніч на 14-те  зробили своє – майже все листя злетіло на землю. Як спрогнозувати тепер, коли настане зима, якщо лист опав не сам, а був зірваний негодою?»
Дуже обережне передбачення стосовно майбутньої зими старозбаражець усе ж зробив. «Коли шишки на смереці ростуть низько, перша половина зими буде холодною, – сказав він. – А як вони групуються вище, холодів слід чекати у другій половині. Якщо дотримуватися цієї прикмети, то померзнути нам доведеться у січні-лютому».
Про сніг на нинішню Покрову Іван Походай дав цікаву інформацію. Синоптик каже, що востаннє він 14 жовтня на Збаражчині випадав аж… у 1947 році.
– І той сніг вже не сходив до весни, – пригадав чоловік. – Люди не змогли зібрати яблука, капусту, буряки. Незважаючи на те, що рік був дуже врожайним, схід України потерпав від голоду. Але то вже було через політику, а не погоду… Ранній сніг був також 1974 року. Він випав 31 жовтня.
А ось що говориться про наступні холодні місяці цього і наступного років у брошурці «Прогноз погоди на 100 років». Автор її невідомий, але люди, які користуються книжечкою з 1970 року, стверджують, що прогнози у ній досить точні.
Отож, листопад-грудень, на які цього року ще має вплив планета Марс, очікуються такими.
Листопад. До 10-го холодно. Від 11-го до 18-го хмарно, мряка, дощі. 30-го холодно.
Грудень. Починається морозом, потім дощ, холодно. 10-го сніг, далі холодно аж до 19-го. Потім знову дощі, і холодно аж до кінця.
У 2010 році пануватиме Сонце. Роки під його впливом бувають здебільшого сухі і помірно теплі.
Січень. На початку хмарний і холодний, відтак, до 6-го дощі, опісля холодно. 11-15 – дощі, потім до кінця нестійка погода, вітер, сніг, мряка.
Лютий. 1-7 – мряка, дощі. 8 – холодно, 9-12 – хмарно, дощі, сніг. 13-16 – ясно і холодно, 18 – дощ, сніг. 19-22 – холодні вітри. 23-26 – ясно і холодно. Наприкінці місяця хмарно і холодно.
Світлана Клос,
Тернопільська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>