дивні витвори природи майстер в казку переводить
Ігор ФАРТУШНИЙ
Чи доводилось вам помічати серед вивернутих з корінням дерев, наростів, поламаних гілок і тому подібного різних потвор – казкових, комічних, драматичних? Мабуть, не кожному пощастило. Природа володіє неабияким даром мистецтва. Серед пошкоджених дерев, які відлякують людей, можна побачити диво. Ще з дитячих літ такий талант має мешканець містечка Яблунів Косівського району Івано-Франківської області Ігор Фартушний. Додавши власну фантазію, він разом з природою творить прекрасне мистецтво коренепластики і лісової скульптури. Зараз ці вироби зберігаються у його приватному музеї “Лісова скульптура”, якому у липні минув рік.Майже усе своє життя пан Ігор прожив у Карпатах. Коренепластикою займається з дитинства. Збереглися його роботи ще з 1963-64 років. Фартушного приваблювали різні корінці дерев, у яких вбачав певний образ і старався підкреслити його, показавши натуральну красу та витвір природи. Згодом йому стали до вподоби більш об’ємні роботи, і він почав використовувати нарости на деревах. Серед робіт майстра не існує двох екземплярів, тому що природа неповторна. Але в одному корінці чи нарості кожен бачить інший витвір в міру свого розвитку та інтелекту, мислення і життєвого досвіду.
– Ідея створення музею не моя, – каже майстер. Її підказала онучка Марія після того, як переглянула всі мої роботи і подаровані моїм друзям та знайомим.
Позаяк майстер цікавиться історією краю, то музей починається з куточка зі старовинними речами: гуцульське сідло, коса, якій понад тисячу років, серп – ровесник коси, наконечник списа – всі ці речі знайдені переважно на Гуцульщині.
В музеї є серія нечистих створінь. Наприклад, лихий десь не туди повів дочку, а мама сумує. Але загалом майстер вважає, що наука про злі сили – це людська уява.
Найвиразнішою є спортивна серія лісової скульптури, а також танці і жінки. Ось одна вагітна, а її оберігає вірний товариш. Цей витвір подарував онучці на день народження.
Є багато казкових тварин і чудернацьких істот, які годяться для дитячих оповідань та мультфільмів. Є також серія робіт на політичну тему, де зображені сучасні політики. Деякі творіння майстра можуть бути прообразами як драматичних, так і комічних героїв.
– Іноді біля корінця чи заготовки, – каже майстер, – можна ходити дуже довго і нічого не бачити, а потім в один прекрасний момент з’являється підказка, й одразу бачиш, що то буде, то уже не можна покинути роботу, щоб не втратити думку.
– Дуже рідко роблю щось на замовлення, бо тоді вже стаю ремісником. Не можу побачити природної форми, зберегти її – мушу зробити те, що хочуть. Не отримую задоволення від такої роботи, а тільки від тієї, коли у кожному корінчику вбачаю щось своє – динаміку, композицію. Це ніколи не було моїм бізнесом. Багато робіт використано в інтер’єрі хати.
Матеріал автор збирає по берегах річок, у лісі (особливо в урвищах), відриває нарости. Використовує стовбури, гілки, корінь липи, чорної вільхи, граба, клена, явора, декоративного каштана, в’яза. Просить у людей гілки обрізаного дерева. Дехто сміється, бо добрий господар не хоче це навіть на дрова брати. А коли показує, що з цього може вийти, починають охкати й ахкати – не вірять, що таке можливо. Не покриває роботи хімічними засобами, а залишає із природним запахом.
Вироби Ігоря Фартушного торік демонструвались на виставках в Івано-Франківську і Кам’янці-Подільському. Він нагороджений дипломами та грамотами.
Часто до майстра приходять відвідувачі. Були гості з Франції, Хмельницького, Полтави, Києва, Львова...
Юрій АТАМАНЮК,
Івано-Франківська область