Косарі змагалися в заплаві Прип’яті

Тривало це незвичайне змагання під назвою “Українська косовиця – 2009” упродовж дня – 13 серпня, у болотистій заплаві найбільшої поліської річки Прип’ять, між селами Хоцунь і Шлапань,  що у Любешівському районі.

День змагань було обрано не випадково: саме 13 серпня, два роки тому, Президент України підписав Указ про створення національного природного парку “Прип’ять-Стохід”, на території якого вони відбувалися. Про це було зазначено на урочистому відкритті чемпіонату разом з привітальними промовами, з якими до учасників і глядачів звернулися організатори, зокрема директор представництва  ООН в Україні Рікарда Рігер. Їхні виступи звучали з імпровізованої сцени, спорудженої на мальовничій галявині, що у лісопосадці, біля самої арени змагань, себто звичайного  прирічкового болота, на яке багаті тамтешні краї (власне, заради збереження тих, можна сказати, унікальних гідросферних ландшафтів і створено вищезгаданий парк, а чемпіонат покликаний привернути увагу суспільства до проблем збереження біорізноманіття та розвитку природоохоронних територій в Україні).
Не забули організатори і про вболівальників, побудувавши безпосередньо на болоті дерев’яний поміст,  вела до якого поліська “мостова” – викладена кругляком доріжка.
Баталії ж на болотяних просторах розігралися з усім азартом і запалом, бо конкурентів і бажаючих отримати головний приз та почесне звання першого косаря України зібралася як для першого такого змагання солідна кількість – 36 команд (по два учасники у кожній) із Волинської, Рівненської та Київської областей. Якби ще Чернігівщина прислала своїх представників, був би повний поліський комплект асів болотних сінокосів (тут слід зауважити, що повна назва чемпіонату – “із ручного косіння низинних трав”).
Чемпіонат проходив у два тури: командна та особиста першості. Команди косили ділянку (часом по коліна у воді) довжиною сто та шириною три метри (“індивідуалісти” – наполовину коротшу й вужчу), змагаючись на час та якість покосу. Любешівці вибороли не тільки перше місце (“Кабарда” із села Дольськ у складі Віктора Божка та Леоніда Комзюка), а й друге та третє. Не віддали місцеві косарі гостям й індивідуальної першості: отже, найшвидше та найвправніше п’ятдесятиметрівку подолав Олександр Семенюк (село Бірки).
Цікаво, що середній вік учасників прадавнього поліського заняття для справжніх чоловіків становив тридцять шість років, ну, а патріархом серед них був Петро Колосок з Рівненщини: нев’янучому дідусеві, який гідно тримався серед молодших косарів, виповнилось аж сімдесят дев’ять! 
Щодо інформаційного висвітлення турніру, а головним партнером був всеукраїнський телеканал “1+1”, то такої кількості журналістів одночасно Любешівський район ще не бачив, навіть і під час недавнього приїзду сюди Прем’єр-міністра у зв’язку з буревієм. І навряд чи коли ще знатиме. Хіба що наступного року – на другому чемпіонаті. Про готовність його проведення знову на Любещівщині натякали організатори.
Микола Шмигін,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>