Угорський парламент стереже один поліцейський

Дивовижні архітектурні пам’ятки й ажурні мости через Дунай цілком заслужено занесли Будапешт у список найгарніших міст світу. Туристи люблять столицю Угорщини і саму країну за цікаву екскурсійну програму, смачну національну кухню, знамениті токайські вина і термальні купальні. Та й ціни, порівняно з іншими європейськими країнами, дешевші. 

Повноводий Дунай ділить столицю Угорщини Будапешт на дві частини, які дуже відрізняються. На пагорбах правого берега розкинулась аристократична Буда. Саме тут розташовані визначні архітектурні пам’ятки Старого міста. Найпомітніший орієнтир Буди – гора Геллерт, названа на честь єпископа, який започаткував християнство в Угорщині. За це і поплатився – язичники посадили його в бочку (яка зсередини “їжачилась” цвяхами) і скинули з гори.
Зелений купол Королівського замку, башта собору Матяша і Рибацький бастіон безпомилково вкажуть на Старе місто. Велична архітектура і масштабні площі вдало поєднуються з вузенькими вуличками, затишними кафе і сувенірними крамничками. На центральному майдані Рибацького бастіону є невеличкий (діаметром у два метри) бронзовий макет цієї архітектурної пам’ятки. На перший погляд, звичайний макет. Але він зроблений спеціально для сліпих, які не можуть побачити красу площі, однак хоча б руками “обстежать”. І прочитають усе про Рибацький бастіон – текст вибитий шрифтом Брайля.
З оглядового майданчика гори Геллерт відкривається дивовижна панорама лівобережної рівнинної частини столиці, яка носить назву Пешт. Як тут не пригадати приказку “Краще один раз побачити, ніж сто разів почути”. Чи десять разів прочитати, навіть в улюбленому “Віснику і Ко”.  Величний імперський стиль відчувається на кожному кроці. Пешт переважно забудовувався у другій половині ХІХ століття, в часи Австро-Угорської імперії. Родзинками лівого берега є площа Героїв, будівля Парламенту і базиліка Святого Стефана. Височенна Колона тисячоліття споруджена на честь створення угорської держави. За нею по обидва боки півколом розташувались пам’ятники національним героям. Поряд – міський парк з відомим на всю Європу зоопарком. Вершиною архітектурного стилю, безумовно, є будівля Парламенту. Він схожий на гігантський готичний собор, навіть на кілька, об’єднаних в один. У споруді, покритій суцільною кам’яною різьбою, трудиться і прем’єр-міністр. Скульптури левів на вході символізують королівське минуле країни. Поряд цілодобову варту несе єдиний(!) поліцейський. Як тут не згадати про рідних слуг народу найвищого рівня, які так клянуться у любові до маленьких українців, що відмежовуються від них армією охоронців. Вхід всередину Парламенту для екскурсійних груп дозволений.  Посада прем’єра в Угорщині є ключовою. Президент виконує суто представницькі і дуже обмежені функції.
У лівобережному Пешті неможливо заблукати – вулиці розташовані строго перпендикулярно до набережної. Будиночки акуратно вишикувались у шаховому порядку. Окрім того, на кожній будівлі є табличка, де зазначається не тільки номер будинку, а й римською цифрою номер району. Це допомагає легко зорієнтуватися по туристичній схемі. Якщо, звісно, вона є у руках.
Панораму угорської столиці не спотворюють хмарочоси – будувати споруди заввишки понад 96 метрів (висота Парламенту) заборонено.   
Втому від екскурсій прекрасно змиє вода у купальнях “Сечені”. Будівлю аквацентру неможливо не помітити. Так само нелегко і здогадатись, що у величній архітектурній споруді, яка схожа на оперний театр, розміщені купальні. За неповних шість тисяч форинтів (що дорівнює 10 євро) маєш повний спектр водних розваг. І якщо не порівнювати зі швейцарським термальним центром Лаве-ле-Бан, то насолоду можна отримати на всі сто. 
Кількох окремих слів заслуговує угорська мова. Мабуть, єдиний неприємний момент подорожі у край мадяр – це повне нерозуміння місцевої мови. Намагання її вивчити (принаймні хоча б кілька фраз) за екскурсійний час є марною справою. Недарма мову Шандора Петефі вважають однією з найважчих у світі. Старше покоління мадяр ще пам’ятає окремі російські слова. Молодь надає перевагу вивченню англійської. У радянські часи турпоїздка до Угорщини вважалась вершиною бажань. Країна соціалістичного табору вабила яскравими штрихами капіталістичного життя. Сьогодні Будапешт – цілком європейська столиця. Досвідчені туристи кажуть, що місто таке ж гарне, як і двадцять чи тридцять років тому. Навіть краще, бо старанно  відреставроване. Ось чому тут так багато туристів, яким є де витратити час і гроші.
Микола КОМАРОВСЬКИЙ,
Угорщина

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>