Уряд пообіцяв селянам гроші і японські молоковози

Всеукраїнська нарада у Києві

Всеукраїнська нарада у Києві

Минулої суботи у столиці відбувся захід, масштаби якого  можна було уявити хіба що в часи Радянського Союзу. За ініціативою керівника Кабінету Міністрів України Юлії Тимошенко у Києві пройшла всеукраїнська нарада з питань соціально-економічного розвитку сільських населених пунктів. Відбувався цей захід у виставковому центрі на Броварському проспекті, адже менше приміщення просто не вмістило б усіх учасників. До столиці послухати прем’єрку з’їхалися понад десять тисяч сільських та селищних голів з усіх регіонів. Фактично вони стали учасниками відкритого засідання уряду, на якому розглядалися актуальні для села питання.Сама Юлія Тимошенко назвала цю нараду найважливішою за період двох її каденцій на посаді Прем’єр-міністра. І справді на відкритому засіданні уряду обговорювали та приймали багато в чому революційні проекти, що у багатьох присутніх навіть зародилися сумніви, які висловила у запитанні під час прес-конференції Юлії Тимошенко журналістка одного з видань Чернігівщини (загалом подію висвітлювали близько 500 представників центральних та регіональних ЗМІ) – чи не залишиться усе обіцяне лише у вигляді декларацій. Прем’єрка запевнила, що цього разу за село беруться всерйоз і надовго.
– Усі проекти рішень, які розглядалися в уряді, вносили фактично самі представники сільських громад, які знають проблеми на місцях. Ми, можна сказати, надали лише юридичну підтримку, допомогли правильно виписати документи й затвердили їх, – зазначила Юлія Тимошенко.
Якщо конкретно говорити про рішення, які приймав уряд, то більшість з них стосувалися пропозицій до бюджетного кодексу та формування державного кошторису на наступний рік. Зокрема формування видатків і витрат планується здійснювати для кожного села і селища напряму в обхід районних та обласних органів влади. У зв’язку з цим значно зменшиться вилучення з місцевих бюджетів зібраних податків. Уже з наступного року на місцях залишатимуть 30 відсотків податку з доходів фізичних осіб (за три роки цей показник має дійти до 100%), стовідсотково «осідатиме» податок на землю, транспортний збір та платежі за забруднення навколишнього середовища. Додаткові кошти можна буде використовувати на розвиток інфраструктури сіл і селищ. За словами Юлії Тимошенко, ці новації викликатимуть найбільший спротив, адже значно меншими коштами розпоряджатимуться керівники районів та областей, навіть міністри.
Великий блок питань був присвячений усуненню з ринку сільськогосподарської продукції посередників, які фактично забрали у селянина можливість вигідно реалізовувати свою продукцію. Підраховано, що кожного року сільгоспвиробники втрачають через це близько 44 мільярдів гривень. Аби змінити ситуацію, уряд пропонує відкрити у кожному великому місті оптово-роздрібні ринки для селян та створити обслуговуючі кооперативи, які займатимуться реалізацією продукції. Кожен сільський голова отримав на нараді брошуру з описом процедури створення таких структур, які, між іншим, існують майже в усіх цивілізованих країнах світу. Уряд обіцяє надати селянам посильну допомогу у створенні кооперативів. Планується побудова малих та середніх елеваторів. Окрім того, необхідне обладнання можна буде отримати під державні гарантії у довгостроковий лізинг. Уже зараз ведуться переговори з японськими корпораціями про закупівлю для українських селян молоковозів з постійним охолодженням та невеличких переробних комплексів для молокопродуктів.
Отримали учасники наради й пакет документів для залучення коштів під державну енергоощадну програму для села. Мова йде про переобладнання газових котелень на використання інших теплоносіїв – вугілля, щепи та пакетованої соломи, встановлення японських теплонасосів. На виконання цієї програми, за підрахунками спеціалістів, потрібно 4 мільярди гривень. Значну частину цих коштів уряду вдалося отримати у міжнародного співтовариства за Кіотським протоколом на скорочення шкідливих викидів у повітря.
Всього на засіданні уряду було розглянуто 19 основних питань та одне додаткове. Аби контролювати реалізацію започаткованих проектів і в майбутньому мати вплив  на органи влади, на засіданні вирішили створити асоціацію сільських і селищних голів України. Її представники зможуть виступати безпосередньо із законотворчою ініціативою на найвищому рівні. Поки триватиме процес створення та оформлення асоціації, а це займе приблизно три місяці, при уряді діятиме спеціальна рада. Приємно, що цей тимчасовий орган очолив волинянин Богдан Гусак – голова Липинської сільської ради Луцького району. Він матиме можливість відвідувати засідання Кабінету Міністрів і передавати урядовцям пропозиції селян.
Більшість учасників засідання залишали Київ з оптимістичним настроєм. Перші ж висновки щодо реалізації планів про світле майбутне українського села можна буде робити уже за кілька місяців, коли в державі стартує бюджетний процес.
Сергій КРАЙВАНОВИЧ,
м. Київ

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>