Про безробіття на селі розповідає директор Волинського обласного центру зайнятості Раїса Кучмук:
– Як колишній голова колгоспу, добре знаю ситуацію. І в радянський період на селі було безробіття, тільки приховане. Ще тоді ми зі спеціалістами вирахували, що нам для виконання всіх робіт на фермах і в полі потрібно максимум 120 людей. Ми мали триста. Це й було приховане безробіття. Мусили всіх тих людей тримати. То було колективне господарювання. Більше половини наших безробітних (понад 12 тисяч) – мешканці сільської місцевості. Це власники особистих селянських господарств. Загалом на Волині, за статистикою, їх понад 160 тисяч. Якась частина цих людей працює і дає собі раду. Хочу пояснити волинянам, що власник одноосібного селянського господарства може стати на облік у центрі зайнятості, якщо він протягом року працював 26 тижнів.
Волиняни вивчають досвід двох сусідніх країн: Білорусі і Польщі. Білорусь вибрала шлях державної підтримки крупнотоварного агровиробництва. Польща споконвіку розвивала дрібнотоварне. І в часи соціалізму у них була збережена хутірська система. У них навіть є громадська організація “Самооборона рольників”, тобто землеробів. Вони отримують адресну допомогу на пальне, добриво та насіння. Вже у січні чітко знають, що будуть вирощувати і куди здаватимуть врожай. Тому їм такі кризи не страшні.
– У нас відійшли від крупнотоварного виробництва, але не зробили дрібнотоварне, – продовжує Раїса Євгенівна. – У грудні буде 10 років з часу виходу указу президента Кучми про реформування аграрного сектору економіки. Останні п’ять літ ми просто топчемося на місці. І на сьогоднішній день власник особистого селянського господарства виходить незадіяний. У законі написано, що він прирівнюється до підприємницької структури, але свідоцтва не має. У нього є сертифікат на землю, але він залишився наодинці зі своєю земельною ділянкою – виживай, як хочеш. Вражає терплячість наших селян, але значна частина людей просто деградує і спивається. Вихід такий: уряд повинен прийняти рішення, адже тільки на державному рівні можна врятувати село. А поки що триває боротьба за владу.
Кость ГАРБАРЧУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |