Останнім часом все частіше почали з’являтися передачі про продукти харчування. На превеликий жаль, та інформація про їхню якість, яку нам доносять, невтішна. Зрештою, навіть не раз себе запитуєш: а що взагалі можна їсти? І як бути, коли нас намагаються обдурити, продати неякісний товар? Про ці та інші проблеми говорила з начальником управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області Геннадієм Кожевніковим.
– Працювати в управлінні непросто, особливо тепер. У нас нема автомобіля, відрядження не виплачуються. Витрати на телефони скоротилися, а знайти споживача й підприємця можна лише по телефону. Це, так би мовити, наші внутрішні проблеми. А ще, завдяки депутатам Верховної Ради Ляпіній та Катеринчуку Закон “Про державний ринковий нагляд за неякісною фальсифікованою продукцією на ринках України” з’явився в іншій редакції і вже “Про державний ринковий нагляд”. І тепер дії контролюючих органів обмежені. Тобто більш враховані інтереси підприємців, але не споживачів. Якщо раніше ми проводили заходи разом з представниками облдержадміністрації, прокуратури, то сьогодні лише Комітет у справах захисту прав споживачів може встановлювати нам планові завдання.
Згідно з одним із таких ми зобов’язані за 10 днів повідомити підприємця про перевірку, коли вона буде і з яких причин. Людина до неї, зрозуміло, підготується, і чим ми допоможемо? Окрім того, закон прийнятий, а відповідальність – ні. У Євросоюзі відповідне законодавство передбачає кримінальну відповідальність.
– А як бути, коли хтось поскаржився і вже треба йти до підприємця з перевіркою?
– Позапланові перевірки за зверненням громадян теж проводимо лише з дозволу Комітету, а в Києві нам його готують протягом п’яти днів. Та є ситуації, коли реагувати треба негайно. І якщо у цьому випадку підприємця не попереджаємо, то вказуємо на предмет перевірки, а виявимо інше порушення, акту на нього не складеш. Не можна. Наші законодавці абсолютно далекі від життя простої людини.
– Чи може ваше управління якимось чином вплинути на покращення якості продукції, виявлення у продуктах шкідливих добавок і вмісту у них генетично модифікованих організмів (ГМО)?
– З 1 квітня Євросоюз заборонив ввозити наші ковбасні вироби і йогурти на їхні ринки. У нас продукти виробляються не за державними стандартами, а за технічними умовами. Чому? Бо за їхній дозвіл платять. Уже з цього року молочні й ковбасні вироби мали маркуватися, але перенесли на 1 січня 2010 року. Про це всі говорять, але ситуація не змінюється. Постанова Кабінету Міністрів у 2007 році, прийнята Януковичем про те, що на продуктах має бути позначений вміст ГМО, ним через два місяці була й відмінена. Поки готувалися до вступу у СОТ, доти й приймали відповідні законодавчі документи. Щоб визначити вміст ГМО, потрібне відповідне обладнання. Нібито останніми постановами виділені кошти на його придбання для всіх областей. Спираючись на Євросоюз, треба вигризати усі ці закони, аби контролювати вміст ГМО й інших шкідливих добавок у продуктах.
– Тобто законодавство лобіюється: за гроші що завгодно приймуть і відмінять.
– Про це всі говорять, але ситуація не змінюється. Не виключено, що коли у 90-х роках до нас завозили картоплю, помідори, огірки, могли потрапили й модифіковані, тільки ніхто їх не перевіряє. У Київському держметстандарті роблять такі аналізи, але вони дорогі. Якщо споживач з певних причин хоче замовити експертизу продукції якогось підприємця, її зроблять. Але коли нічого не виявлять, то йому самому доведеться заплатити гроші за цю експертну оцінку.
– Які нарікання найчастіше чуєте від покупців?
– До нас найбільше звертаються зі скаргами на неякісне виготовлення вікон, меблів та взуття. Раніше скаржилися на якість мобілок. Був випадок, коли звернулися з тим, що у дитячих сумішах Хорольського комбінату виявили мертвих шкідників і личинки. Щоб швидше зреагувати на скаргу й отримати позитивний результат, добре мати документ про покупку товару. Тому завжди наголошуємо: коли щось купуєте, просіть хоч якийсь папірець, а коли даєте завдаток, обов’язково напишіть про це у записці, і хай отримувач поставить свій підпис.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
Волинська область
Comments: |