Минулого року фермери Волині зібрали 66,8 тисячі тонн зерна, виростили 48122 тонни цукрових буряків, накопали 4063 тонни картоплі, отримали зі своїх ділянок 11385 тонн овочів. Над чим далі працюватимуть селяни, з якими труднощами вони стикаються – про це вели розмову фермери на своїй звітно-виборчій конференції, котра відбулася у суботу. Перед цим нам вдалося поспілкуватися з головою асоціації фермерів та землевласників Волині Миколою Собуцьким. Ось що він розповів.
– Те, чого досягли, я не вважаю якимись особливими заслугами. Ми просто маємо мету. Насамперед потрібно змінити світогляд селян-фермерів та одноосібників, щоб знайти себе у цьому середовищі. Ми досягли цього завдяки семінарам, котрі проводили волонтери з-за кордону. І ті люди, з якими вони працювали на Волині, стали активом нашої структури. Серед фермерів утворилась група овочівників під керівництвом Руслана Хомича з Рожищенського району. Об’єднались фермери й з вирощування свинини (керівник Валерій Поліщук з Луцького району). Грибників згуртував Степан Чабан з Ковельського району. Такі ж групи мають створити садівники та ягідники, а також молочники. Я принципово не підтримую страйки, котрі минулого року були пов’язані із закупівельними цінами на молоко, бо це нічого не дає. Треба просто молоковиробникам об’єднатися і організовано здавати продукцію, тоді й ціна на неї буде більшою.
– Але організовано вийти на ринки збуту продукції досить складно, інколи простіше виростити, скажімо, городину.
– Звичайно. Ми організовано вийшли на аграрний ринок у Луцьку. Цим здатні впливати на цінову політику. Наприклад, капусту в місті ми продавали за ціною вищою, ніж її скуповували в селах перекупники, але нижчою, ніж перекупники її перепродували у містах. Від виробника капуста коштувала по 70 копійок за кілограм. Так само було і з зерном. Перекупники на Старому ринку встановили ціну на пшеницю 1,60 гривні за кілограм, ми ж на аграрному ринку виставили іншу – 1,30. Згодом і вони скинули до 1,40 гривні за кілограм. Тобто ми відстояли свою фермерську позицію.
– А що ж у планах?
– Розширення аграрних ринків у спальних районах Луцька. Нас підтримує міський голова Богдан Шиба. Водночас ми підписали меморандум співробітництва з президентом асоціації фермерів та землевласників Криму Сергієм Туром. Маємо намір такий же підписати з фермерами Литви. Наступний аспект – гуртові ринки в області. Безперечно, фермери коштів на їхнє будівництво не мають. Тому ці ринки потрібно створити за участю влади, бізнесу і обов’язково виробника. Тільки тоді останній буде ефективно працювати. Бо без участі сільгоспвиробника такі ринки може чекати участь гданського, що в Польщі, коли великий бізнес там накрутив шалені ціни за в’їзд на територію, за місце та за стоянку... І виробникові там торгувати – собі у збиток. На Волині планується створити такі ринки під Ковелем чи Гороховом (до речі, голова облдержадміністрації Микола Романюк під час зустрічі з фермерами в суботу запевнив, що питання землі для ринку у цьому році обов’язково вирішиться. А з наступного вже розпочнеться його будівництво – авт.) Отож у цьому питанні ми маємо підтримку голів обласної ради та облдержадміністрації. Вони розуміють, що без ринкової інфраструктури успіху виробникові не бачити. Майбутнє – за галузевими об’єднаннями, кооперативами та аукціонами живої худоби (досить забирати по селах бичків та веприків за безцінь). До речі, два такі аукціони хочуть створити біля Горохова та Ковеля. Також стоїть питання селянських овочесховищ. Маємо надію і на завод у Смолигові Луцького району, котрий перероблятиме овочі.
– Чи берете ви участь у якихось со-ціальних проектах?
– Ми вели мову з міським головою Луцька, щоб поставляти нашу продукцію в дошкільні та шкільні заклади міста. І ми готові безкоштовно забезпечувати сільгосппродукцією сиротинці, інтернати, якщо буде виконане наше прохання з приводу забезпечення освітніх закладів тим, що вирощують фермери. Тобто ми готові до партнерської співпраці. Навіть можемо організовувати благодійні корзини на фермерських ярмарках для тих, хто живе у скруті. Фермери відкриті для всіх, вони нічого ні в кого не просять, а лише закликають до співпраці та розуміння.
* * *
Участь у конференції фермерів взяли голови обласної ради Анатолій Грицюк та облдержадміністрації Микола Романюк, начальник обласного управління агропромислового розвитку Анатолій Аршулік, міський голова Богдан Шиба, президент асоціації фермерів України, радник Прем’єр-міністра України Іван Томич та інші. Волинські фермери прийняли звернення до уряду, у якому закликають на державному рівні встановити для всіх сільгоспвиробників єдиний податок, дотацію на гектар землі, єдиний соцзбір та диференційовано підходити до сільгоспвиробника – підтримувати не сильнішого, а допомагати найслабшому. На конференції були обрані делегати на з’їзд фермерів, що проходитиме в лютому. А очолювати Волинську асоціацію фермерів делегати знову доручили Миколі Собуцькому.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |