Як молодих звела старенька бабця
Підпис відсутній
Вдома ніби пройшовся смерч – чергова сварка. Дружина впевнена, що не винна, і тому першою миритися не збирається. А чоловік взагалі не вміє просити пробачення, і якщо принесе букетик квітів, то це означає, що він впав на коліна. А якщо він все-таки мовчить? День, другий, третій?.. Що робити? Як помиритися? Що казати і чи кликати на перемовини маму або свекруху?«Олька, збери їсти», – сказав у трубку Вадим. Це означало, що додому прийде не сам, а з компанією друзів. Знову треба посміхатися, подавати на стіл. Зі злістю виймала посуд з нових меблів на кухні і несла у зал, де недавно до свят привезли нову стінку і м’яку частину. Звісно, вона не каже, що чоловік пияка, гуляка, лінюх. Гроші заробляє непогані – он і хату у тридцять вже добудували, і за рік меблі купили. Та коли чоловік вертався додому п’яним, ставав неприємним.
Ледве встигла зготувати на стіл. Вже за півгодини в хату ввалилися гості, щедрували, вітали молоду господиню зі Старим Новим роком. Вона ж мило усміхалася, підтримувала розмову, а на душі кішки шкребли: один Господь знає, як їй вже набридли ці гульки – хай навіть раз на «квартал».
Дивилася на цих добряче захмелілих чоловіків. І «собутильниками» їх не назвеш, бо ж не якісь там жеківські сантехніки. Он той, червонощокий – інженер на заводі, той, мовчазний, ходить у заступниках директора, чорнявий має свою невеличку фірму, інший – офіцер у відставці. Ніби й не прості люди. Щодня не п’ють, а час від часу мусять «відірватися»: то щонеділі йдуть в сауну, то в бар на пиво, а на дні народження обов’язково виїжджають на природу – «на рибалку».
...Лише за північ чоловікові друзі подякували гостинній господині і нарешті розійшлися. Вадим зазвичай буває задоволений, а то сидів за столом набундючений. Оля теж не світилася радістю і зі злості рубанула:
– Більше не приводь хлопців. Мені це набридло!
– Приводив і буду приводити. Така у мене робота, – з притиском відповів. – Гроші хочеш мати – терпи.
– А мені не хочеться терпіти! – крикнула. – Ти мало не щотижня п’яний! Ти ще гірший, ніж сусід – той хоч раз на півроку рачки прилазить.
– Ах так! – за-вівся Вадим. – Я ж просив на стіл накрити. А ти що? Картоплю вона насмажила. Тицьнула на стіл і з кухні забралася. Он Вітькова жінка і салати накришила, і з нами сто грам випила. То хазяйка!
– То я... я... не хазяйка?! – Оля ледь спромоглася видихнути.
Від образи і гніву цілу ніч не могла заснути, а на ранок зібрала свої і дитячі речі та зі сльозами на очах поїхала до батьків – там з неї пилинки здмухують.
Вдома була тільки бабця, потішилася правнуком, а тоді просто запитала: «Чого приїхала?» Оля, шукаючи розуміння, кинулася бабці на груди і стала плакати про своє «горе».
– Ото й всього? А ти як думала, дитино? Тре терпіти. Он твою подругу Надю, слаба ж вона яка, чоловік і б’є, і матюкає. А Ганютин зять і грошей не приносить, і в хаті який лемент робить. А сусідка Тамарка вдовицею з двома дітками зосталася, думаєш, їй чоловіка не тре? А ну-но, подивися, чи ж твій найхужіший? На роботу ходить?
Оля мовчки кивнула, смикаючи кінці свого шарфика.
– Гроші приносить?
– Ну, бабо, і пропива...
– Чи ж всі? – не дала договорити старенька. – Тобі щось купляє?
– Угу.
– Матюкається? Б’є?
– Ні.
– Хату маєш, стєнку, кухоньку. Хіба така біда?.. Ото, дитино, їдь додому. І запомни: нема тої хатки, де би не було сварки.
Рипнули сінешні двері. В хату зайшов Вадим і, переминаючись з ноги на ногу, тихо промовив:
– Ну шо, Оль, збирайся додому...
Олена ПАВЛЮК