У Дубні молодят благословляє… Беатка

Княже крісло

Княже крісло

Куди після РАГСу зазвичай прямує весільна процесія? Звичайно, за святковий стіл. Натомість у місті Дубні цей маршрут усе активніше  починає змінюватися. Підставою тут слугує Дубенський замок, а особливо – легендарна Дівоча вежа.

Княже крісло

Княже крісло

«Хана розбили. Тепер пора вінчатися!»
Нинішня привабливість Дівочої вежі, чи Беатки, як її ще називають, пояснюється історичними подіями 1577 року. Тоді замок належав князеві Костянтину Острозькому, і у цьому замку його племінниця-красуня Беата готувалася до весілля. Уже почали накривати столи, як раптом, ніби грім серед ясного неба, – звістка, що Злодійською долиною до міста підійшли татари. Серед прибулих гостей почалася паніка, дехто просто втік додому. Інші ж почали готувати замок до облоги, виносити гармати на бастіони. Цей шум почула Беата і почала у служниць допитуватися, що трапилось. Ті сказали всю правду. Попри заборону виходити із замкового муру, Беата все-таки пробралася на бастіон – і звідти побачила татарський табір, посеред якого красувалося ханське шатро, увінчане півмісяцем. А потім, перевдягнувшись із весільного одягу у чорну накидку, долучилася до оборони замку. Більше того, стала героїнею цього бою. Бо помолилася біля однієї гармати, наказала слугам націлити ствол на півмісяць і сама піднесла вогонь до запалу. Як на диво, ядро долетіло до намету і влучило прямісінько у нього. Коли розвіявся дим від вибуху, на полі бою запанувала тиша. Більше того, Беаті почали навіть дорікати за вдалий постріл. Воєвода подумав, що тепер татари наберуться більшої злості, і наступ буде вкрай жорстким, після чого нікому не бачити пощади. Але сталося зовсім по-іншому – татари прийняли розгром ханського шатра як знак з небес і зняли облогу замку, подавшись подалі від Дубна. Коли ворог зник за обрієм, Беата несподівано промовила до гурту: “Хана розбили. Тепер пора вінчатися!”

Хто першим сяде у княже крісло?..
– Крім Беатиного весілля, замок був свідком і багатьох інших торжеств, – розповідає директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубна Петро Смолін, – а головним місцем цих торжеств ставав палац Любомирських. Нині проходить реконструкція палацових приміщень, відновлення їх у колишньому стилі. Хтозна, можливо, тут невдовзі на знак данини минулій славі хтось із молодят навіть захоче здійснити вінчальний обряд. А поки що ми усіляко заохочуємо весільні процесії, які приходять, ознайомитися із замком, з Дівочою вежею. Принаймні це не просто прогулянки, а пізнавальні екскурсії. Під час них, приміром, молодята бажають посидіти у княжому кріслі, який наші майстри зробили на зразок середньовічного.
З приводу вищезгаданого престолу, то він, як заявляють музейні працівники, уже має і свою прикмету – мовляв, хто першим (чоловік чи жінка) сяде у нього, той і керуватиме у сім’ї. Зрештою, найбільше прикмет пов’язано саме з Беаткою, яка, за переказами, покликана напророчити молодій парі щастя. Тому саме сюди найперше прямують наречений з нареченою, тут загадують заповітні бажання. А ще неодмінно вистрілюють “Шампанським”, символізуючи тим самим Беатину стрільбу. Таку ж влучну і обнадійливу на подальшу долю.
Сергій Новак,
Рівненська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>