На одному місці з’явилися дві ікони
Тут моляться різні конфесії
1939 року Західну Україну загарбали більшовики, і для церкви, особливо греко-католицької, настали чорні дні. Правда, до війни вони не встигли ще поруйнувати храми, а от коли “визволителі” повернулися 1944 року, то розпочали їх повальне нищення. У Зарваниці зруйнували монастирську церкву, через два роки – сам монастир, а 1961 року – каплицю. Святе джерело обнесли колючим дротом. У відпустові дні по всіх дорогах виставляли міліцію, щоб не пустити нікого до святині. Однак зупинити людей, які йшли до цілющого джерела, комуністичним антихристам не вдавалося. Відправи у ті часи служили підпільно у лісах та хатах.
1975 року настоятелем поруйнованої Зарваницької церкви був призначений Василь Семенюк, котрий підпільно виконував свої обов’язки й керував духовною семінарією. Хоч який спротив не чинила місцева влада, проте владика Павло Василик постійно відправляв богослужіння у Зарваниці легально. На честь 1000-ліття хрещення Русі-України він у 1988 році також провів тут святкову відправу. А наступного року у місцеву церкву Святої Трійці перенесли чудотворний образ Матері Божої, який до того часу переховували спочатку у Львові, пізніше – у самій Зарваниці. Він знаходиться тут донині.
І аж нарешті, коли 1991 року Україна звільнилася від прямого впливу Москви, почалося відродження Зарваниці, а точніше, Марійського духовного центру.
Біля святого джерела збудували капличку (тут віруючі залишають записки до Богородиці зі своїми бажаннями, що, кажуть, збуваються), яка ще стояла за Польщі, й відремонтували знищену церкву, а біля неї звели іншу велику каплицю (в ній проводяться богослужіння під час відпустів). Ще одну капличку збудовано на честь першого монаха (як згадка про нього – в капличці гіпсовий монах молиться перед іконою Матері Божої). Тоді ж спорудили й Хресну дорогу, яка веде до монастиря й монастирської церкви, що стоїть на високому пагорбі (колись вони розміщалися в низині).
До 2000-ліття народження Ісуса Христа тут готувалися по-особливому. На схилі гори знісся величний собор Зарваницької Матері Божої, будівництво якого розпочали 1996 року. На його центральний купол витрачено два кілограми золота, на бокові – 900 грамів. Іконостас зроблений з дорогого білого мармуру, привезеного з Росії, а центральні й бокові двері та ікони покриті золотими пластинками. Чесно кажучи, собор надзвичайної краси. Середня його частина – це церква Святої Трійці. Нижня – зайнята під магазин. А за сотню метрів навпроти – монументальна скульптура ікони Богородиці, яка теж виготовлена з мармуру. Її корона покрита золотими пластинами. Такої скульптури Матері Божої до цього не доводилося бачити ніде – це дійсно вражаючий витвір талановитих людських рук.
Неподалік, збоку, стоїть дзвіниця заввишки 75 метрів, яка має п’ять дзвонів. Два з них відлиті у Польщі, три – в Україні (найбільший дзвін називають “князь Василь”). При вході у Марійський духовний центр стоїть надбрамна церква Благовіщення Матері Божої, де проводять відправи у Великий піст. Поряд, під горою, зведено гарний п’ятиповерховий будинок, де розмістилася духовна семінарія. На другому поверсі є готель (8-03551-348-57 або 8-050-925-60-84), де можна зупинитися при потребі на декілька днів. Між собором та дзвіницею вимурувані бювети, з яких тече джерельна вода.
– У Зарваниці оздоровилося багато хворих. Навіть моя односельчанка із Переволоки, яка була сліпа, стала зрячою після щирих молитов біля святих чудотворних зарваницьких образів, – розповідав отець Тарас.
Особисто мені випало побувати у Зарваниці, коли відвідувачів не було багато. Певно, навколишня тиша, весняна зелень, спів птахів і краса культових споруд причаровують до цього святого місця, де всі мирські проблеми й справи відходять у забуття. Тут просто радісно, спокійно, добре. Й полишати такий, мало не райський, куточок не хочеться. Переконатися у цьому можна, відвідавши особисто святе місце, тим паче, що 12 та 13 липня буде проводитися Всеукраїнська й молодіжна проща.
Важливо те, що Зарваниця – це приклад розбудови соборної України: тут моляться й відправляють не лише греко-католики, а й православні різних конфесій. Бог – для всіх, і святі місця теж...
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
Тернопільська область
Фото автора
Comments: |