Зіновій Романович Маланчук – професор, доктор технічних наук.
У 1976 році закінчив Рівненський інститут інженерів водного господарства за спеціальністю “Інженер-гідротехнік”. Академік Міжнародної академії авторів наукових відкриттів та винаходів. Автор 147 наукових праць, з них: п’ять відкриттів, шість монографій і посібників, два винаходи, 137 навчально-методичних праць. Директор інституту довузівської підготовки та післядипломної освіти Національного університету водного господарства та природокористування.
Керівник проекту професор Зіновій Маланчук розповів про те, що їхній винахід на словах підтримують, але до державних мужів вони достукатися не можуть:
– Цим відкриттям найбільше зацікавилася преса, нас активно підтримують журналісти, за що ми їм дуже вдячні. Вже три роки ми подаємо руку допомоги міській владі Рівного, але постійно отримуємо чиновницькі відписки. Ось остання відповідь від першого заступника міського голови: “Виділити кошти не маємо можливості у зв’язку з необхідністю фінансування першочергових природоохоронних заходів...” Які ще можуть бути першочергові природоохоронні заходи в місті? – запитує Зіновій Романович. – Адже існуюче сміттєзвалище забруднює повітря. Виділяється небезпечний метан, поширюються хвороби, отруйні речовини потрапляють у грунтові води, і великі земельні ділянки надовго стають непридатними для використання.
Проблема сміття та сміттєзвалищ – це проблема номер один у світі. Заможні європейські країни також потерпають від цього, хоча й мають досконалі технології переробки відходів. В Україні на сьогоднішній день поки що нічого не робиться. Було чимало публікацій на цю тему.
У зв’язку з потеплінням ця проблема стала дуже актуальною: сміттєзвалища горять, дають неприємний запах. Мешканці, які живуть поруч, дуже гостро це відчувають. Якщо говорити про наше місто, то минулого літа воно часто було в густому ядучому диму від пожеж на сміттєзвалищі.
Ми провели громадські слухання, ніби всі зацікавлені, але ніяк не можемо зрушити цю справу з місця. На своє відкриття ми вже маємо кілька патентів.
Професор Маланчук розповів про суть їхнього винаходу:
– Досліджуючи відходи виробництва базальту – туфи, ми встановили, що вони мають абсорбуючі, тобто поглинальні властивості. Туфи – це вулканічний попіл, який утворився мільйони років тому. Це вторинна сировина, яка залишається після видобутку базальту у кар’єрах. Вони мають здатність втягувати в себе, як губка, всі шкідливі речовини. Їхня унікальність в тому, що вони не тільки поглинають інші речовини, але й вступають у хімічну реакцію та нейтралізують. Наприклад, один кілограм туфу може поглинути до ста грамів аміаку чи метану. Таким чином можна припинити викиди отруйних речовин у навколишнє середовище і зменшити парниковий ефект.
Рівненські науковці розробили три технології: спосіб безпечного збереження відходів на існуючих полігонах, де ще триває їхнє накопичення. Друга – на тих сміттєзвалищах, які вже вичерпали свій ресурс. Третя технологія – безпечне збереження побутових відходів на нових полігонах. Зроблено всі розрахунки та схеми. Вже підраховано економічний ефект.
Хоча сам винахід вони вважають соціально-екологічним. Адже хочуть покращити життя тих людей, які живуть в безпосередній близькості від цих по-лігонів. Достатньо лише накрити шаром туфів існуюче сміттєзвалище, щоб законсервувати його без шкоди для природи. Відбувається повна рекультивація. Можна сіяти траву, садити дерева і робити зону відпочинку.
– У світі є приблизно 1100 родовищ туфу, – продовжує науковець. – Але тільки чотири види мають такі поглинальні властивості. І один з них є у нашому Рівненсько-Волинському регіоні. У нас величезні запаси туфів – мільйони тонн. Скоро ми їх будемо продавати. Адже нашим винаходом вже зацікавилися іноземці, особливо шведи, які не-одноразово до нас приїжджали.
Сама природа нам дає порятунок. Хочеться вірити, що значно дешевший та екологічно чистий спосіб утилізації сміття знайде своє застосування. І тоді наші сміттєзвалища перетворяться на квітники. Хоча досить часто унікальні ідеї в нашій державі так і залишаються нереалізованими.
Кость ГАРБАРЧУК,
м. Рівне
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |