Чемпіони серед хакерів
– Найкращі хакери – це китайці, – стверджує провідний вірусний аналітик “Лабораторії Касперського” Олександр Гостєв. – На їхньому рахунку найгучніші проникнення, у тому числі атака на сайт Пентагона. Їм же належить лідерство за кількістю вірусів і програм для викрадання паролю.
Наступні в цьому списку – бразильці. Ті набили руку на “троянцях”, за допомогою яких викрадають коди доступу до банківських систем. А ось третє місце поділяють росіяни і турки.
А взагалі у віртуальному світі – перманентні війни. Три роки триває битва між “черв’яками” Мау Doom, Netsky і Bagle. Цікаво, що Netsky створив німецький школяр. Він намагався допомогти батькам – власникам комп’ютерної фірми, які багато часу витрачали на «лікування» заражених May Doom’оm комп’ютерів. Талановитий хлопчик придумав черв’яка, який, потрапляючи в ПК, з’їдає собі подібних.
Юного винахідника спіймали і покарали, але справа його живе. Конкуренти модифікували своїх черв’яків для “поїдання” противників. Ці “війни” тривають не просто так – на кону великі гроші. Адже чим більше комп’ютерів заражено, тим більше розсилається реклами, а саме вона приносить прибутки.
Тук-тук: до вас кібер
Віртуальні злочинці себе не афішують, хоча бувають винятки. В Росії пам’ятають “Центр американського англійського”, який п’ять років у величезній кількості поширював спамові листи зі своєю рекламою. Не було і немає ефективного законодавства по боротьбі з кіберзлочинцями. Чого тільки не робили зі спамерами: відключали телефони, проводили перевірки. Та історія закінчилась сумно: засновника центру знайшли вбитим. Офіційна версія – побутовий конфлікт.
Взагалі, спам серед комп’ютерної нечисті найпоширеніший. Причому масові анонімні послання електронною поштою найчастіше розкидають з мільйонів заражених зомбі-комп’ютерів.
Нещодавно спамери поставили рекорд: протягом дня розіслали півмільярда повідомлень. Послання закликали вкладати гроші в акції флоридської компанії, яка нібито відкриває мережу автомобілів. Акції були фіктивними. За два дні до моменту розкриття обману їх ціна встигла підвищитися на третину. Шахраї заробили шалені гроші.
З миру по центу
Сьогодні в західних країнах чверть громадян роблять покупки через Інтернет-магазини. Це зручно, але й небезпечно. Якщо комп’ютер заражений, починаються неприємності, наприклад, з електронними платіжками. Ви набираєте на сайті номер кредитки, а дані надходять до зловмисника.
Невеликі гроші з картки він зніме без особливих проблем. Суми до 40 доларів, як правило, можна отримати без зазначення коду: достатньо ввести номер картки і потім повторювати цю операцію, поки не закінчаться гроші на вашому рахунку.
Хакери часто використовують так званих “дропів”. Це люди, до яких звертаються з привабливими пропозиціями – наприклад, придбати ноутбуки за сто доларів. Ви погоджуєтесь, оформляєте замовлення. Зловмисники трохи його коректують, в результаті чого вам привозять не один ноутбук, а два чи три. Один ви залишаєте собі, а інші повинні віддати “благодійникам”.
Ще один вид обману – фішинг. Шахраї створюють веб-сайт, який зовні виглядає як сайт банку чи платіжної системи. Потім вам надходить лист по електронній пошті, в якому повідомляється, що нібито виникли проблеми, і вам треба відвідати цей сайт та підтвердити облікові дані. Ви виконуєте вказівки, вводите конфіденційні дані. Ну, а далі шахраї можуть робити з вашим рахунком все, що завгодно.
Підробними бувають й Інтернет-магазини. Якщо комп’ютер не захищений антивірусником, він може бути використаний і для організації DDOS-нападів. Так називаються атаки на сайти комерційних чи державних організацій. Нещодавно група російських хакерів атакувала сайти англійських букмекерських компаній і вимагала від їхніх власників викуп. Тоталізатори зазнали величезних збитків. Хакерів вирахували. Вони отримали по 8 років ув’язнення.
Comments: |