– Власне, я продовжив теоретичні розробки своїх попередників – вихованців гуртка винахідників та раціоналізаторів Дубенської станції юних техніків, – розповідає Ярослав Головенько, – а потім від теорії перейшов до практики, сконструювавши експериментальний коректор. Спочатку прилад для корекції постави був громіздким, отож довелося його переробляти, вдосконалювати і, зрештою, зменшити у десяток разів. Таким чином він абсолютно не заважає дитині при сидінні за партою чи столом. Кріпиться за допомогою липучки до одягу, а не ременями, як раніше. А найголовніше – коли дитина занадто нахиляється, сутулиться, прилад спрацьовує і подає сигнал, змушує «піддослідного» випрямлятися. Спочатку цей сигнал був звуковим. Однак на уроках, скажімо, він неприпустимий, бо відволікає. Тому надалі довелося зробити його світловим. Тобто при спрацюванні приладу подається пучок світла, нагадуючи тим самим, що потрібно випрямитися.
Як же діє коректор? Як виявилося, принцип дії доволі простий. У циліндричну трубку вмонтовано маятник, який при зміні кута замикає електричне коло, і тоді від вмонтованої батарейки подається відповідний сигнал. Згаданий кут можна регулювати залежно від постави, віку, тілобудови людини. Наразі Ярослав Головенько думає над тим, як зробити сигнал різноманітнішим, залежно від того, яке викривлення хребта – горизонтальне чи фронтальне.
Правда, до всеукраїнського конкурсу юних винахідників він не встиг повністю вдосконалити коректор, але й без того став переможцем цього престижного заходу. Наразі дубенський винахідник повернувся із Києва ще з однією відзнакою, взявши участь у національному етапі конкурсу «Intel-Еко Україна-2008» міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів «Intel-ISEF».
Чи потрапить винайдений у Дубні прилад для корекції постави у масове виробництво? Принаймні на це сподівається і сам винахідник, і його наставник Ярослав Павлик, і вчителі та медики. Загалом усі розуміють, що коректор просто необхідний для дітей, адже допоможе бага-тьом попередити сколіоз. Уже підраховано, що собівартість одного екземпляра становитиме в середньому п’ятдесят гривень. Залишається лише дочекатися інвестора.
Сергій Новак,
Рівненська область
Comments: |