Томограф «бачить» все в людині

Хто добре діагностує, той добре лікує – ця медична мудрість відома не лише лікарям, а й пацієнтам. На жаль, лікарів, які завдяки своєму професіоналізму й природній інтуїції можуть поставити правильний діагноз, небагато. Та й навіть вони не бралися за лікування, якщо при потребі не бачили рентгенівський знімок чи висновок лікаря УЗД. Діагностична апаратура з кожним роком теж вдосконалюється, щоразу приходячи на поміч і медикам, і пацієнтам.
Магнітно-резонансний томограф – один з найсучасніших діагностичних апаратів – з’явився у Луцькій міській лікарні два роки тому. Про його надзвичайні можливості й застосування у медичній практиці розповідають високопрофесійні лікарі магнітно-резонансного томографа Віктор Духневич і Альберт Лендяк.

Найперше треба відзначити, що ініціаторами придбання магнітно-резонансного томографа (далі МРТ) американської фірми “Дженерал Електрик” були лікарі міської лікарні. Луцька міська влада прислухалася до їхнього побажання й придбала його для обстеження хворих пацієнтів, незважаючи на те, що він досить дорогий (попередня влада заплатила за нього десь два мільйони гривень і нинішня – чотири мільйони). Для його монтування був обладнаний спеціальний кабінет – аналог “клітки Фарадея”, тобто повністю обшитий листками міді, що запобігають впливу електромагнітних хвиль на обстеження. Вага цього томографа 12 тонн (8 тонн важить сам магніт), тому підлога під ним із триметрового бетону.
– Його робота базується на законах фізики електромагнітного поля, яка була досліджена американськими вченими ще 1946 року, за що вони отримали Нобелівську премію, – розповідає про томограф Віктор Володимирович Духневич. – І лише на початку 1980-х років, коли був знайдений градієнт виміру цього магнітного поля, з’явилася практична можливість для його застосування. Адже потрібна була потужна апаратура й комп’ютери, які б вимірювали не щільність тканини, а кількість води в одиниці об’єму у відповідній тканині тіла. Є одне “але”: томограф бачить лише те, що потрапляє в поле котушки. Тому на обстеження кожного органа чи частини тіла є відповідна програма.
– Впровадження магнітно-резонансної томографії у клінічну практику дозволило значно розширити можливості діагностики, адже фактично на томографі можна оглянути усі органи, кістки, суглоби, хребет, спинний і головний мозок, навіть судини хворих різного віку, починаючи з немовлят, – продовжує Альберт Володимирович Лендяк. – Ось нещодавно у місячної дитинки виявили потужний ішемічний інсульт. Важливо й те, що МРТ не шкідливий для нашого організму. Ми оглядаємо кістки, проте рентген їх “бачить” все-таки краще. А от м’які частини й судини – томограф. Трохи гірше в обстеженні легень – вони, як і серце, рухаються. Пацієнт при обстеженні теж має лежати не ворушачись. Є ряд захворювань, які можна побачити лише на магнітному томографі, для прикладу, розсіяний склероз. При обстеженні пацієнтів з підозрою на наявність пухлини, він дозволяє уточнити її структуру, характер зростання. А ще усі внутрішні органи можна подивитися в кольорі. Важливо й те, що в екстремальних ситуаціях можна швидко поставити діагноз і за короткий час визначитись із  лікуванням.
Спостерігаючи за обстеженням, яке проводили лікарі, не важко зрозуміти, що цей апарат – унікальне явище в дослідженні нашого організму. Обстежитися на ньому може кожен, якщо його турбує якась хвороба. Для звичайного пацієнта вартість цієї послуги (300 гривень) може видатися надто дорогою. Однак коли йдеться про точний діагноз для подальшого правильного медикаментозного лікування, то вона того варта. Тим паче, що обстеження на такому томографі у Рівному коштує 600 гривень, у Львові – 700, а у Києві – 1000. Плата висока, тому що він дорогий в обслуговуванні (450 тисяч гривень в рік!), до того ж, упаковка плівки, на якій виводять “обслідуваний орган”, коштує 2500 гривень. Правда, є ряд пільговиків, котрих оглядають безкоштовно. За зміну на томографі можна подивитися не більше десяти людей, адже огляд одного пацієнта, як правило, триває майже годину. Тому прийом на обстеження ведеться по запису (номер телефону 5-40-45). За той час, відколи МРТ з’явився у лікарні, оглянуто чотири тисячі хворих не лише з Волинської, а й з інших сусідніх областей.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
м. Луцьк

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>