О першій годині ночі 26 січня 1968 року моряки рибацького човна з острова Кіпр спостерігали дивне явище: великий і блискучий овальний об’єкт нечутно проплив під носом корабля з правого борту і зник на північному сході. Вранці весь світ шокувала звістка: ізраїльський підводний човен “Дакар” безслідно зник всього за 45 миль від місця появи НЛО. Підводний човен “Дакар” вийшов в море і взяв курс на Ізраїль, плануючи 29 січня прибути в Хайфу. На борту субмарини знаходилось 69 членів екіпажу під командуванням капітана 3-го рангу Якова Раанана.
25 січня “Дакар” вкотре вийшов на зв’язок, доповів, що все нормально. Наступний сеанс зв’язку мав відбутися вранці, однак цього не сталося. Після тривалих пошуків 4 лютого 1969 року “Дакар” був оголошений як зниклий безвісти.
За справу беруться американці
Протягом 30 років з часу зникнення “Дакара” пошуки підводного човна не припинялись. Командування ізраїльських ВМС оголосило нагороду у сумі 300000 доларів тому, хто надасть інформацію про можливе місцезнаходження “Дакара”. Після всіх безуспішних спроб довелося скористатися послугами приватної пошукової фірми. Це була американська компанія “Неотікус”, яка мала сучасне обладнання і величезний досвід ведення подібних робіт. На її рахунку – знайдення “Титаніка”, а також великої кількості кораблів, які затонули під час Другої світової війни. Незабаром був підписаний договір на пошукові роботи вартістю півтора мільйона доларів.
Таємниця розкрита?
Роботи почались у середині квітня 1999 року. За кілька місяців була обстежена територія розміром 150х10 кілометрів. Вранці 29 травня між Критом і Кіпром на глибині 3000 метрів вдалось виявити підозрілий предмет. На морське дно відправився глибоководний робот, який незабаром передав перші знімки знахідки. При більш детальному обстеженні і повторному спуску під воду спеціалісти переконались, що це дійсно підводний човен “Дакар”. Таким чином, через 31 рік і 4 місяці таємницю зникнення було розкрито. Але чи до кінця?
Вогонь не відкривати!
Виявилось, що причина загибелі човна так і залишилась невідомою. З цього приводу спеціалістами військово-морського флоту Ізраїлю було висунуто три версії.
Перша. Човен опинився надто близько від єгипетського берега, де проводилось спільне радянсько-єгипетське воєнно-морське навчання, був атакований і потоплений.
Друга. Підводний човен зіткнувся з плавучою міною часів Другої світової війни.
Третя. Причиною загибелі послужила відмова тих чи інших систем або помилка екіпажу.
Перша версія категорично заперечувалась радянськими військовими. Втім, це було видно і неозброєним оком – обшивка корпусу човна не мала ніяких слідів пошкоджень, характерних для глибинного бомбардування. Тому і друга версія – підрив на міні – також відпала.
Залишалась третя версія – помилка екіпажу. Якби не одна дивна історія…
28 січня 1968 року під час навчання французьких військово-морських сил (приблизно 1000 миль на захід від місця зникнення “Дакара”) французький підводний човен “Мінерва” передав, що починає переслідування невпізнаного підводного об’єкта, який з’явився на екранах гідролокаторів. На глибині 58 метрів зв’язок з човном раптово перервався.
Відразу ж була розгорнута широкомасштабна рятувальна операція, у якій взяли участь майже 30 кораблів і кілька десятків літаків п’яти країн. Однак не було знайдено жодного фрагмента зниклого підводного човна. Насторожувало те, що під час пошуково-рятувальних робіт у вказаних районах час від часу фіксувався невпізнаний об’єкт, який пересувався під водою…
Загадка Середземного моря
Дві аварії практично в одному квадраті при наявності невпізнаного підводного об’єкта – чи не здається це дивним? Звернемося до таких фактів.
Раніше, 23 вересня 1952 року, саме в цьому ж районі з невідомих причин зник французький підводний човен “Сібіль”.
Ще раніше, 10 серпня 1946 року, знову ж таки в цьому районі з невстановлених причин загубилася ще одна французька субмарина. І, нарешті, через два роки після зникнення “Мінерви”, 4 березня 1970 року, на цьому ж місці зник підводний човен “Ерідис” ВМС Франції. Причину катастрофи також не вдалось встановити.
Так що ж це – збіг обставин чи свідоме полювання за підводними човнами? Лазурні води Середземного моря зберігають мовчання…
Comments: |