Поліський «гіннесс» колекціонує рекорди

Петро Кравчук

Петро Кравчук

Перша книжка любешівця Петра Кравчука “Географічний калейдоскоп” вийшла 130-тисячним накладом. Сталося це, правда, трохи давненько – ще за часів СРСР. І для людини, яка збирала досягнення інших та ще й мешкала в далекій від столиць провінційній глибинці, – це також був своєрідний рекорд. І не тільки через величезний навіть за тодішніми мірками тираж, а й через перший у Радянському Союзі прояв “гіннессизації”.

У новорічну ніч відкрили малу планету

Після успішного дебюту поліський Гіннесс не сидів без діла й видав ще кілька книжок на подібну тему, зокрема і загальновідому нині “Книгу рекордів Волині”. Як це йому вдається робити вдалині від комунікацій і чи проста це справа збирати рекорди? Уже сам вигляд його майстерні багато про що каже: папери не лише на письмовому столі та стелажах, а й на стільцях і підлозі. Віднедавна, правда, допомагає орієнтуватись Петру Авксентійовичу у цьому паперовому морі витинок, виписок,  поміток, заміток і фотографій комп’ютер, якого опанував самотужки. Тож сам тепер і верстки майбутніх книжок робить.
– Непроста і дуже клопітка ця справа, – каже про своє хобі він. – Особливо, коли готуєшся до публікації. Адже необхідно перевірити кожну цифру. Про друкування вже й не кажу, бо то особлива тема. А збирати? По-різному буває. Іноді рекорд і сам в руки пливе, а часом добути його дуже складно, бо натикаєшся  на байдужість деяких осіб. Наприклад, і досі у мене під запитанням, хто ж усе-таки найстаріша людина в Україні. Цього року в газетах промайнула інформація, що це 116-літній мешканець Львівщини Григорій Нестор, який уже помер. Але якщо жительці села Черськ Маневицького району Волинської області Домні Туревич у 2005 було 117 років, то виходить, що ця бабця  не тільки найстаріша людина в Україні, а й у всьому світі! На жаль, зафіксувати це досягнення не можу, бо не знаю, чи жива вона. Голова сільради на мій неодноразовий запит чомусь не відгукнувся.
– Чим поповнив Вашу колекцію рік, що минає?
– Готую нині до видання дві книжки – “Рекорди України” та “Рекорди природи”. Останню поповнила кормова диня, яка виросла на городі Юрія Харчика, директора школи із села Мала Глуша Любешівського району Волинської області. Заважила вона 62 кілограми, поліпшивши таким чином на 6 кг попереднє досягнення.
– Цікаво, а які рекорди реєструвались у новорічну ніч?
– Були й такі. Наприклад, у першу же ніч ХІХ століття (1 січня 1801 рік) за допомогою телескопа вперше була відкрита мала планета – астероїд Церера діаметром 946 км. Зробив це відкриття італійський астроном, професор Палермського університету Джузеппе Піацці. До речі, подружня пара українських астрономів Микола і Людмила Черних встановили також своєрідний світовий рекорд: у Кримській астрономічній обсерваторії вони відкрили 771 малу планету!
Якщо ж брати метеорологічні рекорди, то найхолоднішим Новий рік, наприклад, на Волині був у 1963-му. Тоді метеорологічна станція на півночі області (Любешів)  зареєструвала 25,2 градуса морозу. У Луцьку найхолоднішим 1 січня було у 1970 році (-22 градуси). Найтеплішим початок року був  1994 року. Новий рік зустрічали без снігу й морозу. Майже цілий день ішов дощ. Температура повітря вдень у Луцьку досягала 8,2 градуса тепла.
Взагалі, Новий рік на Волині порівняно теплий. Метеорологічні спостереження показують, що в середньому кожного п’ятого року спостерігається плюсова температура, у половини років вона не опускається нижче 5 градусів морозу і лише раз на 10 років мороз перевищує 20 градусів. Нерідко новорічне свято зустрічають без снігу і навіть з дощем, як це було напередодні 2004 року. Та, прокинувшись, волиняни були приємно вражені тим, що випав сніг. За добу його намело понад 10 сантиметрів. Однак найбільша висота снігового покриву на Волині у новорічну ніч була в 1979 році – від 20 до 35 см.

Цікавинки з книг Кравчука

Найбільше дітей народила перша дружина російського селянина Федора Васильєва із села Шуя Московської губернії. У період між 1725-1765 роками ця жінка дала життя 69 дітям: 16 разів народила двох близнят, 7 разів – трьох і 4 рази – чотирьох. Не менше 67 дітей залишилися живими. На жаль, ім’я цієї жінки не відоме. Друга дружина Федора народила йому ще 18 дітей. Отже, цей чоловік від двох шлюбів мав 87 нащадків! Відомо, що багатодітною родиною цікавилася імператриця Катерина Друга.

***

Найтонша талія – лише 33 см,  була зареєстрована в минулому столітті у французької актриси Емілії-Марі Бушан (Полер, 1881-1939) і в англійки Ефель Гренджер (1905-1982). 

***

Рекордсменом зі знищення вовків, напевно, є Василь Юхимович Сидорук із села Кропивники на Волині. Він стверджує, що за 40 років виловив 123 вовченят і одного дорослого вовка застрелив. Починаючи з 1960-го року, за винятком кількох років, привозив з лісу мішок з вовченятами. У найбільшому виводку було 11 щенят, у найменшому – одне. Жодного разу вовколову не доводилося вступати у сутичку з вовчицею. Дуже часто вона просто стояла збоку і спостерігала. Бувало, що вовчиця, біжучи паралельно, супроводжувала майже під саму хату.
Серед мисливців рекордсменом з відстрілу вовків є голова Волинської ради товариства мисливців та рибалок Андрій Данилович Лукашук, який до 2000 року застрелив 46 дорослих вовків.

***

Найвищою людиною планети був, очевидно, американець Роберт Першинг Уодлоу, зріст якого становив 272 см! Зміряли його 1940 року, за 18 днів до його смерті. Народився майбутній гігант 22 лютого 1918 року в Ельтоні. Його аномальний ріст почався ще у дворічному віці, після операції на подвійну грижу. У п’ять років хлопчик виріс до 163 см, у 13 – до 218 см, а в 17 мав уже 245 см зросту. Максимальна вага Уодлоу, зареєстрована у 21-річному віці, була 222,71 кг. Це призвело до деформації скелета, і Роберт мусив ходити з милицями.
Гуллівер носив черевики 47 розміру, розмах рук мав майже три метри – 288 см.
Помер Уодлоу від зараження крові, яке викликала дрібна травма. Похоронили його в труні довжиною 328 см, яку несло 12 чоловіків, а на похорон прийшло близько 40 тисяч людей.
Микола Шмигін,
Волинська область

 

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>