Тетяна вийшла заміж у 17 років. Тоді вона навчалась на другому курсі фізико-математичного факультету Кам’янець-Подільського педагогічного університету. Спочатку подружжя жило для себе і над питанням батьківства не задумувалося. Але через кілька років, побачивши, як їхні щасливі однолітки бавлять малечу, вирішили, що і їм час...
– Однак завагітніти не могла, – розповідає 29-річна Тетяна Василинюк. – І хоч ми регулярно проходили обстеження, за вісім років нам так і не сказали у чому причина: „У вас все в порядку, не переставайте надіятися, і все буде добре”. Я б не сказала, що всі ці роки наше життя було присвячене лише зачаттю. Василь, мій чоловік, викладав у Кам’янець-Подільському університеті, я працювала вчителькою у школі... Об’їздили мало не всі клініки, що займаються проблемами безплідності. І не втрачали надію, просто думали: „Немає у нас дітей, значить, ще не пора”. Так тривало доти, поки півтора року тому, під час чергового обстеження у Чернівцях, ми не почули про державну програму безкоштовного проведення екстракорпорального запліднення. І ми якраз потрапили до категорії тих, хто може нею скористатися. Отож, розуміючи, що шанси завагітніти природним шляхом у нас мінімальні, ми звернулися в Івано-Франківську клініку репродуктивної медицини „Буковина”.
Спочатку обоє пройшли повне обстеження, яке тривало півроку! Потім була сама процедура. Як каже Тетяна, звичайна, безболісна і яка зовсім не гарантує настання вагітності. Тому не дуже й надіялися. Не вийде – це не кінець життя, зробимо ще одну, ще...
Завагітніла Тетяна з першої спроби. Причому ультразвукове обстеження чітко показало, що жінка виношує двійню.
– У моєї прабабусі були близнюки, – каже Тетяна, – і ми з чоловіком думали, що за законами генетики це скоро має повторитися.
Але ще через два тижні результати УЗД просто шокували жінку: у неї трійня! Просто однієї дитинки під час першого обстеження не було видно.
– Вагітність проходила добре, – продовжує розповідати щаслива мати. – Періодично для контролю мене направляли в пологовий будинок. Але десь за місяць перед пологами виникла загроза для одного плода. Сказали, що потрібно екстрено провести кесарів розтин.
– Трійню ми не пускаємо в пологи, – каже заступник головного лікаря Хмельницького перинатального центру з лікувальної частини Валентина Федун, – оскільки це небезпечно як для жінки (могла виникнути кровотеча), так і для малюків (у даному випадку недоношені малюки могли бути травмовані при народженні). Дітки народилися трохи менші, ніж потрібно, але для трійні це нормально. Дівчинка мала вагу 1750 грамів, хлопчики – 1410 та 1660 грамів. Цікаво, що у нас щороку народжується одна трійня. А цьогоріч їх дві. Таке сталося вперше за 20 років, що я тут працюю. І це велика рідкість, оскільки трійня буває раз на 10 тисяч пологів.
Як стверджують лікарі, після екстракорпорального запліднення народжуються діти, які нічим не відрізняються від дітей зачатих природним шляхом.
...Два дні Тетяна безпробудно спала після наркозу. Коли прокинулася, найпершою думкою було: „Невже я мама?”
– У мене тепер є Богданчик – він наймолодший, Максимко – найменший, і донечка Вікторія. Коли я приходжу до них, – каже щаслива жінка, – вони відкривають очки, не бачать нічого, але відчувають, що то мама, починають ворушитися. Плачуть, а ти погладиш, помугикаєш, і вони заспокоюються. Знаходжуся біля них, скільки стане сил, бо ще сама мушу відпочити, – кожні три години, навіть уночі, треба вставати і зціджувати молоко, яким діток годують через зонд”.
Тетяна дуже хоче додому, за три місяці, що провела в лікарні, страшенно скучила за всіма. Але дому як такого у неї немає. Вони з чоловіком Василем живуть у студентському гуртожитку в одній кімнаті, яку йому надав університет, де він викладає. Із загальною кухнею і туалетом.
– Губернатор обіцяв, що вирішить нашу проблему, – каже жінка. – Існує ж розпорядження Президента, згідно з яким сім’ї, де народжується троє і більше дітей, забезпечують житлом на рівні місцевих рад. І ми сподіваємося, що нам допоможуть, бо як розміститися п’ятьом на 17 квадратних метрах? Три ліжечка поставиш – і все. А знімати квартиру при трьох дітях дуже дорого.
Поки що влада мовчить.
Ліна ПОДІЛЬСЬКА,
Хмельницька область
Comments: |