Із 200 можливих балів сільський учень набрав 200
У нашій області незалежне тестування проводитиметься вже втретє. Позаминулого навчального року його проходили всього 900 учнів, минулого – 2000. Зважаючи на попередні результати, волиняни були на висоті: майже всі учасники тестування тепер вчаться не тільки у волинських вузах, а й у столичних. Надія Василівна, для прикладу, розповіла про минулорічного випускника із села Сенкевичівка, що у Горохівському районі: із 200 можливих балів з історії він набрав 200. І одразу отримав запрошення з київського вузу. Вже студент!
– Правовою основою здійснення зов-нішнього незалежного оцінювання у 2008 році є Закон України “Про освіту”, Указ Президента “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні”, постанова Кабінету Міністрів “Про невідкладні заходи щодо запровадження зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти” та багато інших, – каже Надія Бобак. – Зважаючи на це, можна стверджувати, що у наших дітей з’явився великий шанс вступати у вузи без хабарів. Яскравий тому приклад – минулорічні учасники тестування.
Перший крок для тих, хто планує вступати наступного, 2008 року – реєстрація. Часу для подання заяв виділили більш ніж досить: з 1 листопада по 20 лютого, аби випускники могли визначитися з вузом та, відповідно, переліком предметів, необхідних для тестування. На зовнішнє незалежне оцінювання виносяться українська мова та література, зарубіжна література, історія України, всесвітня історія, математика, біологія, хімія, фізика, географія, основи економіки, основи правознавства. Наступного року планують ввести й іноземну мову, а поки що її доведеться складати (кому потрібно) безпосередньо у вузі. До речі, вищі навчальні заклади зобов’язали включати не більше трьох обов’язкових предметів для вступу (виняток становлять спеціалізовані іспити: спів, хореографія, малювання, творчий конкурс і т.д.). Тож дозволяється тестування максимум з трьох предметів. Українська мова та література обов’язкова для всіх, решта – один-два – на вибір.
Сертифікат дійсний тільки рік
Як запевняє Надія Василівна, система тестування надійно захищена. Кожному учню Український центр оцінювання якості освіти присвоїть восьмизнаковий код, який потім приклеюватимуть на бланки відповідей. Ніяких прізвищ, імен і адрес. Поштою учням на-дішлють усі інформаційні матеріали, зразки тестів і персональне запрошення, під яким і буде приховано код. Тестування проходитиме у квітні-червні для всіх одночасно. У рідній школі тести не писатимуть, обов’язково за її межами або “в гостях” у іншої. (Для випускників минулих років будуть створені спеціальні пункти реєстрації: один на район).
Завдання не виходитимуть за межі шкільної програми. В тестах з української мови та літератури, математики та історії України вимагатимуть, окрім коротких відповідей, ще й розгорнуті, тобто творчі. І якщо короткі відповіді перевірятиме комп’ютер, то над розгорнутими сидітимуть викладачі. Одну роботу перевірятиме кілька людей. Лише коли їхні оцінки співпадуть, тест вважатиметься перевіреним. Минулого року, наприклад, екзаменатори волинського відділу зовнішнього незалежного оцінювання, тільки надсилаючи результати, дізналися, що перевіряли роботи учнів з Одещини. Також хотілося б попередити: тест із будь-якими позначками чи, не дай Боже, намальованими квіточками не зараховується.
Сертифікати (а дійсними вони будуть лише один рік) із отриманими балами видаватимуться в кінці червня, кожному іменний, під підпис – спочатку директора школи, потім учня. До речі, знову ж таки всім в один день. На них відразу буде порівнюватися шкільна система оцінювання з вузівською. Далі все залежатиме від того, яку кількість балів набрано. Минулого року, наприклад, волиняни поробили копії сертифікатів і розсилали їх у кілька вузів країни одразу. А хоч у двадцять, аби мали бажання і час! На державний і платний, стаціонар і заочне відділення – будь куди. Раніше прийом документів тривав з 25 червня по 14 липня, але оскільки тепер вищі навчальні заклади III і IV рівня акредитації не проводитимуть вступні іспити, конкурс сертифікатів буде продовжено. Наскільки – поки що не відомо.
Питається: для чого ж тоді в школу ходити, якщо вступні іспити вже склав? А таки доведеться, бо атестат про середню освіту ще ніхто не відміняв, як і підсумкову державну атестацію. Поки що випускники складають п’ять іспитів, тому, якщо три з них обрано на зовнішнє оцінювання, решту доскладатимуть у рідній школі на звичайних умовах. Відтепер результати сертифікування автоматично заносяться в атестат про здобуття середньої освіти.
Ті ж, хто не захоче продовжувати навчання у вузах, спокійно складатимуть підсумкову атестацію у школі. До речі, останні опитування цьогорічних волинських випускників показали, що вступати збираються не всі, а приблизно половина. Хоча приємно здивувала Любешівщина: із 376 випускників здобувати вищу освіту планують 352.
На що треба звернути увагу: паралельно з конкурсом сертифікатів залишаються дійсними й вступні іспити у вузах І і ІІ рівнів акредитації, а також училищах, ПТУ, технікумах.
Отож, “машина” запущена, умови відшліфовуються. Президент України вже чотири рази наголошував, що зовнішнє оцінювання – це єдиний спосіб знищення корупції у світі, і він обов’язково застосовуватиметься й надалі. Тож будемо сподіватися.
Мирослава КОСЬМІНА
До речі
Рівень та якість знань учнів визначають за допомогою тестування Австрія, Італія, Румунія, Словенія, США, Франція та інші країни. У 16 державах тестування виконує подвійну функцію (випускного та вступного іспиту). Систему зовнішнього тестування з 1993 року активно запроваджують на теренах Литви, Латвії, Естонії, Росії, Білорусі, Грузії.
***
Минулого року у Волинський державний університет за допомогою сертифікатів вступали 1409 абітурієнтів. Всі вони стали студентами.
Comments: |