Нещодавно до Хмельницької обласної лікарні у вкрай важкому стані поступила 20-річна студентка Тернопільського медичного училища, мешканка містечка Хоростків, що на Тернопільщині. Тиск у дівчини впав до мінімально граничної відмітки. Після переливання крові їй відразу зробили операцію.
Історія, яку розповіла Ірина, що нагадує 13-річного підлітка, трагічна.
Колись у неї була прекрасна родина: тато, мама, бабуся, дідусь, братик і сестричка. Біди в їхній сім’ї почалися, коли пішов з життя тато – за кермом комбайна у нього стався інсульт. Знайшли чоловіка лише наступного дня. Ірині тоді виповнилося лише сім років. Через тиждень помер дідусь. Вже навчаючись у медучилищі, дівчина важко захворіла: видалення апендициту дало ускладнення (у животі почав накопичуватися гній). А тут нова біда – сім місяців тому, перед самим Новим роком, від раку легенів померла Ірина мама. Їй було лише 42 роки. Троє сиріт залишилися з 89-літньою бабусею.
У березні Ірина просила, щоб її відправили на практику десь поближче до дому (у неї зовсім не було грошей не тільки на житло, а й на харчування), але її направили до Хмельницького, пояснивши, що ніде немає місць. Довелося їхати в чуже місто і при стипендії 79 гривень платити більше 200 гривень за квартиру.
– До березня отримувала пенсію 239 гривень, – розповідає Ірина. – Але зараз її чомусь не виплачують. Із 365 гривень, які отримує бабуся, вона щомісяця давала мені 30-50. З нею ще живе молодша сестричка, теж, до речі, Іринка. Раніше я мала на харчування майже 80 гривень на місяць. А тепер, без пенсії. У квітні поїхала до бабусі і одразу потрапила до лікарні. Там встановили кишкову непрохідність та прооперували. У Хмельницькому пробула всього кілька днів, і увесь цей час нічого не їла. А потім мені стало зле, і так я знову опинилася в лікарні.
На жаль, діти-сироти не знають своїх прав та пільг. А їх чимало.
Вони мають право на повне державне утримання аж до 23 років. Тобто на підвищену стипендію, яка, незалежно від успіхів у навчанні сироти, максимальна плюс 50 відсотків від неї. А ще сиріт, які навчаються, повинні безкоштовно годувати та надавати їм гуртожиток. Крім того, тим, хто здобуває середню чи вищу освіту, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури у розмірі трьох місячних стипендій.
На час академічної відпустки за медичним висновком за такими дітьми зберігається повне державне забезпечення та виплачується стипендія на весь період відпустки.
– Після смерті матері дівчина повинна була надати довідку про смерть у деканат, – каже адвокат Дмитро Антонов. – Можливо, вона цього не зробила, але якщо дівчина стверджує, що в усній формі повідомляла керівництво учбового закладу про смерть матері і про те, що вона обмежена в коштах, отримуючи лише 79 гривень стипендії, то її щонайменше зобов’язані були забезпечити гуртожитком.
За словами завідувача відділення реаніматології та інтенсивної терапії Хмельницької обласної лікарні Миколи Бесараби, стан дівчини залишається важким. Вона й досі перебуває в палаті інтенсивної терапії. Тому давати будь-які прогнози відмовився.
Ліна ПОДІЛЬСЬКА,
Хмельницька область
Comments: |