Австрійський проект врятує Волинь від сміття

Днями у Луцьку  делегація компанії «Україна-Австрія» міжнародного консорціуму на чолі з генеральним директором Григорієм Снігирем представила ескізний проект комплексу з утилізації та переробки сміття. В овальному залі ОДА з участю голів міських та районних адміністрацій, провідних спеціалістів природоохоронних організацій та ЗМІ розглянуто конструктивно цей проект як ділову пропозицію спорудити поблизу с. Брище Луцького району потужний сміттєпереробний комплекс «Волинський СПК-450» за рахунок австрійських інвестицій. (Його спроможність – 450 тис. тонн сміття у рік). Голова обласної ради Анатолій Грицюк наголосив, що подібного роду підприємство буде першим у Західному регіоні. Воно на часі, бо ути-лізація побутового сміття та промислових відходів потребує невідкладного вирішення, адже багато з полігонів вийшли за рамки відведених для них площ, а стихійні сміттєзвалища захарастили мальовничі куточки приміських зон та лісових насаджень.

Отже, врешті буде розв’язана проблема – куди дівати сміття цивілізовано, по-європейськи. Як це?
Згідно з проектом австрійська сторона бере на себе не тільки спорудження сміттєпереробного комплексу, а й повністю забезпечить його новітнім технологічним обладнанням, досконалим транспортом для перевезення сміття із полігонів та звалищ (сміттєвозами зі спеціальними хімнасосами та фільтрами на зразок асинізаторних машин). А також навчить кадри технологів, механіків, інженерів, лаборантів у Відні для роботи на цьому підприємстві і навіть забезпечить населення спеціальними контейнерами та відрами для збирання сміття.
За словами пана Снігиря, це буде крупне ре-гіональне підприємство, призначення якого починається з найголовнішого – збору і доставки усіх видів сміття на сортування та переробку. Окрім, звичайно, ртуті, ртутних ламп та високотоксичних відходів, які, за наявності, будуть опломбовані у спеціальних герметичних контейнерах і відправлені за межі області.
Чимало запитань виникло в учасників зустрічі. Відповідаючи на них, гендиректор запевнив, що із введенням у дію підприємства ні в якому разі не буде підвищення тарифів та цін на компослуги. Адже виробництво безвідходне, економічно вигідне, і рентабельність його сягатиме 250-270 відсотків. А запорукою його ідеальної екологічної чистоти стане Кіотський протокол, підписавши який, Австрія взяла на себе зобов’язання при ліквідації сміттєзвалищ не допускати викидів газу метану в атмосферу. До речі, таких підприємств в Австрії уже 27, і вони повністю очищають країну від сміття.
Складнішим буде домогтися роздільного збирання побутових відходів хоча б у два бачки. Це справа часу, і австрійські партнери ні в якому разі не збираються прискорювати цей процес. Бо тут потрібне терпляче роз’яснення, тлумачення вигід, що дає цей метод. До речі, у Німеччині та Австрії навчилися збирати сміття роздільно по сортах аж у чотири бачки чи контейнери. Поки що «Волинський СПК-450» буде працювати з одного контейнера, і, як кажуть, з коліс сміття на потоці сортуватиметься та перероблятиметься за новітніми технологіями в сировину та готову продукцію. А саме: тротуарну плиту, пресований паркет, підлокітники, папір, технічний поліетилен та вироби з нього, полістирольні та поліетиленові труби, гумус тощо. Що доб’ються австрійські партнери наведення порядку зі сміттям і в нас – поза сумнівом. Бо, згідно із зобов’язанням, вони отримують пільгове фінансування тільки за умови повного очищення території від сміттєзвалищ.
Мирослава МАНЕЛЮК,
м. Луцьк

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>