Ваша дитина отруїлася і починає блювати. Що робити в такому випадку? Більшість батьків панікують, викликають швидку допомогу, яка чомусь так довго їде, а вашій дитині стає все гірше й гірше. Жителі Рівного та області тепер мають можливість відразу отримати кваліфіковану консультацію по телефону ще до приїзду медиків.
Вже рік у Рівному працює інформаційний токсикологічний центр, створений на базі відділення анестезіології та інтенсивної терапії обласної дитячої лікарні. На його відкриття приїжджала дружина Президента Катерина Ющенко. Це другий в Україні спеціалізований заклад, ще один функціонує у Львові, навіть в столиці такого немає.
За словами обласного дитячого анестезіолога, директора РІТЦ Миколи Хоружого, їхній центр створено за сприяння та фінансової підтримки американських колег – директора Пітсбурзького Центру отруєнь професора Едварда Крензелока, президента Ради директорів дитячої міжнародної фундації здоров’я доктора Томаса Фолея, президента Тристейтового комітету допомоги дітям Чорнобиля Сидора Тим’яка.
– Мета створення нашого Центру – надати термінову кваліфіковану консультацію у випадках харчового, медикаментозного отруєння, – розповідає Микола Васильович, – отруєння засобами побутової хімії, потерпілим від екологічних катастроф. Люди телефонують на цілодобовий контактний номер 64-31-68, і наші фахівці пояснюють, як діяти в конкретному випадку. Родичі потерпілого відразу отримують необхідну інформацію. Зателефонувавши до нас, людина чітко знатиме, що можна, а що не можна робити до приїзду “швидкої”. Якщо хворому не надати негайну допомогу, виникають різноманітні ускладнення, а неправильні дії можуть коштувати потерпілому життя. Телефонні консультації у центрі надаються без вікового обмеження і безкоштовно.
Завдяки співпраці з американськими фахівцями, які розробили спеціальну комп’ютерну програму, ми тепер маємо повну інформацію про всі можливі токсичні препарати, а також про наявні на ринку лікарські засоби, перебіг отруєння та схеми лікування.
За словами лікаря, в Україні дуже багато розрекламованих препаратів, але їхня побічна дія в анотаціях вказується дуже вузько або взагалі відсутня. В американських інструкціях про застосування ліків протипоказань зазначено набагато більше, ніж показів.
А ще, крім зареєстрованих, в Україну ввозиться чимало й невідомих вітчизняним медикам препаратів. Тепер за допомогою спе-ціальної комп’ютерної програми можна ідентифікувати їх, що значно полегшує роботу медиків при лікуванні.
– Американські колеги забезпечили нас інформаційною та комп’ютерною технікою, – додає Микола Хоружий, – оплатили дорогі токсикологічні програми, які щоквартально поповнюються, тому й наш центр називається інформаційним. За кордоном токсикологічні центри надають ще й медичну допомогу.
У Рівненський інформаційний токсикологічний центр по допомогу вже зверталися у 70 випадках. Після надання відповідної консультації в лікарню ніхто не потрапив. Тобто вже можна говорити про ефективність роботи центру.
Телефонні дзвінки приймає оператор, фельдшер за освітою, але він не інформує про способи лікування, а звертається до чергового лікаря, який цілодобово перебуває у відділенні.
Найбільше звернень було з приводу медикаментозного отруєння, укусів гадюк, різноманітних харчових отруєнь, хімічних опіків, уражень електричним струмом. Лікарі радили, як за допомогою підручних засобів полегшити стан після отруєння чадним газом. Трапляються випадки отруєння засобами побутової хімії, які важко піддаються лікуванню.
***
За словами Миколи Васильовича, якихось універсальних рекомендацій на випадок отруєнь не існує, але дав кілька практичних порад нашим читачам:
давати хворому пити побільше води, щоб викликати самовільне блювання, промити шлунок, зробити очисну клізму, але в першу чергу необхідно зателефонувати в рівненський інформаційний токсикологічний центр за номером 64-31-68, щоб отримати кваліфіковану консультацію.
Кость ГАРБАРЧУК,
м. Рівне
Фото автора
Comments: |