Старшуни «гарно» гралися – над дітьми знущалися

Завдяки її вчорашнім випускникам буковинська освіта скандально “прославилася” далеко поза межами краю і навіть України. Відеокліп, сюжет якого побудований винятково на насильницьких епізодах, був розміщений в Інтернеті, а відтак, його уривки прокрутили на телевізійних каналах. Невідомо, як цей кіношедевр потрапив до всесвітньої комп’ютерної мережі – чи то авторам закортіло похизуватися своїми талантами, чи відеопіратам, які побажали залишитися в тіні, вдалося перехопити копію й оприлюднити її. Схоже, ні одні, ні інші не чекали, що це викличе такий шок. В одну мить 27-ма школа – одна з кращих у місті – стала притчею во язицех. Так буває: можна довгий час заробляти собі авторитет, і в одну мить перекреслити його необачним вчинком. Це як велика чорнильна пляма на зошиті з каліграфії.

До речі, як стверджують педагоги школи, шестеро кінолюбителів, котрим перед закінченням навчання захотілося зняти фільм „на пам’ять про школу” (кліп зроблено у травні), були доволі успішними учнями, за якими не спостерігалося „клякс” і які за літо навіть встигли стати студентами. Виходить, мати „дванадцятки”-„одинадцятки” в атестаті – зовсім не означає бути відмінною, тобто доброю, порядною людиною. Чи не про це, як найважливіше завдання освіти, педагоги говорять на різних трибунах?
Які ж характеристики отримали згадані герої, котрі у своєму „сценарії” намагалися використати якомога вишуканіші форми знущання над своїми однолітками чи меншими учнями – у хід пішли удари  ногами по нирках, викручування рук, „поклони” унітазу та ще всіляка бруднота – своєрідна шкільна „дідівщина”, виконана з цинічними усмішками. І всі ці сцени знімалися у шкільному коридорі, спортзалі, їдальні, на сходах... За словами начальника УМВС України у Чернівецькій області Василя Василова, вчителі не могли цього не бачити.
Як виявилося, про фільм  деякі працівники освіти міста знали ще у червні. Хоча жертви „акторської гри” (а їх було більше десятка) не скаржилися навіть своїм батькам, та шило вилізло з мішка, коли плівка потрапила до прокуратури. За результатами дослідчої перевірки правоохоронними органами порушена кримінальна справа за ознаками ст. 296 ч. 2 Карного кодексу України (хуліганські дії, вчинені групою осіб) та ст. 300 (розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості), за якими передбачено покарання у вигляді обмеження волі терміном до п’яти років або позбавлення волі до чотирьох.
Як не дивно, нічого злочинного у діях своїх дітей не вбачають деякі батьки учасників цієї режисури, і що ще більш дивно – дехто з педагогів. Невдалим жартом чи грою, „приколом” називають це деякі ровесники. З цього приводу пригадується російський фільм „Опудало”, знятий років двадцять тому, у якому в епізодах знущання класу над однокласницею постійним рефреном звучало „виправдання” для випадкових свідків-дорослих: „Це ми так граємося...”
Нині в освіті хмарна погода: ще ніколи навчальний рік не розпочинався з таких неприємностей. Триває розслідування. У школах працюють психологи. Проводиться опитування учнів, аби з’ясувати морально-психологічний клімат в інших навчальних закладах.
Гарячою була розмова на нараді, яку зібрав з цього приводу голова облдержадміністрації Володимир Куліш. Про це можна було здогадатися з виразу облич її учасників – представників педагогічного колективу, батьківського комітету школи, керівників освіти міста й області. А на прес-конференції начальник управління освіти облдержадміністрації Валерій Крамар назвав ситуацію у школі № 27 „хворобою педколективу і системи освіти”, передбачивши, що наслідком службового розслідування стануть кадрові „оргвисновки”. Але це не буде крапкою. Бо ж саме собою напрошується запитання: а чи не є злощасне відео тільки одним епізодом шкільної системи, у якій за спиною педагогів (чи з їхньої мовчазної байдужості) мають місце випадки насильства і жорстокості? Втім, чого ще можна чекати у хворому суспільстві, в якому пороки стали мало не нормою? І тут не можна  не погодитися з освітянами, котрі занепокоєні: як же вберегти дітей, підлітків від агресії, коли вони щодня бачать її на екранах?!
Ось і я вмикаю телевізор, а там – „Бригада” – культове кіно, де бандитські розборки мають присмак романтики...
Валентина МАЦЕРУК,
Чернівецька область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>