У півторарічної дитини – виразка шлунка,

Є дуже стара, напрочуд повчальна приказка: ми самі копаємо собі могилу ножем і виделкою. А уявіть, що те саме зараз активно роблять наші діти, щоправда, не столовими приборами, а руками… Якось у розмові я пожалілася знайомій лікарю-дієтологу, що моя дитина відмовляється їсти те, що не “скаче” по телевізору (чіпси, сухарики, пластівці, газована солодка водичка тощо). Поради, які я винесла з цієї розмови, думаю, зацікавлять й інших батьків, котрих хвилює здоров’я власної дитини.

Малюки хворіють, бо мами… лінуються готувати їсти

Нещодавно в одному з дитячих садочків Києва діток перевіряли на захворювання шлунково-кишкового тракту. Виявилося, що 90 відсотків малечі мають ураження жовчного міхура та підшлункової залози! Одна з основних причин – харчування, що не відповідає віковим потребам дитини. А внаслідок незрілості органів організм різко реагує зміною найважливіших функцій на нестачу або надмірну кількість у їжі тих чи інших інгредієнтів. От і лежать малюки в лікарнях з панкреатитами, колітами, гастритами. Є навіть півторарічні(!) пацієнти з... виразками шлунка.
Знайомий лікар, оперуючи словосполученнями “ацетономічна блювота” та “шлунок – як “булижна мостова”, розповідала про безліч дітей, які опиняються в гастроентерологічному відділенні через те, що мами… лінуються готувати. Мовляв, раніше кашки варили, супчики різні, а тепер дорогою з садочка додому чіпси із сухариками дитина похрумала – і наїлася. А коли вже біда і дитя опиняється в лікарні, тоді мами навіть рецепти пюре на воді записують.
Щоб наші діти були здоровими, менше хворіли та мали високий імунітет, треба годувати їх так, як колись нас батьки та дідусі з бабусями: усе натуральне і відповідно до віку. Чи дадуть 10-місячній дитині користь бутерброди з ікрою, а півторарічній – шкварки? Дієтологи радять не дозволяти дітям “дзьобати” між основними прийомами їжі, адже це може загрожувати багатьма хворобами, у тому числі дисбактеріозом. Слід утримувати дитя від смажених продуктів до п’яти-шести років. Навіть сік краще зробити самому, аніж купувати. Варто бути обережними і з солодощами: шоколад дитину робить неспокійною, з цукерок ліпше підійде ірис та мармелад. І до семи років навіть близько не показувати гриби. Ну, і звичайно, наші дідусі з бабусями про чіпси та сухарики в яскравих пакетиках, певна річ, і не чули. А тому й не годували ними.

Пестициди  з гербіцидами осідають в організмі

До речі, не так давно у Женеві пройшло засідання Всесвітньої організації охорони здоров’я, на якій дискутували на тему шкідливості для здоров’я чіпсів, смаженої картоплі та деяких видів пластівців. Науковці встановили, що продукти з вмістом крохмалю, які проходять високотемпературну обробку, виробляють у значній кількості акриламід – речовину, яка сприяє розвитку раку. У Європейському союзі вже встановлена норма його вмісту у воді – 0,1 мкг на 1 літр. А, наприклад, в чіпсах деяких виробників рівень цієї речовини перевищує дозволений в… 1280 разів.
І подібними продуктами захоплюються насамперед діти. Тому лікарі-дієтологи та гастроентерологи радять взагалі відмовитися від вживання цих “ласощів у пакетиках”. Чіпси, наприклад, готують на олії, яка небажана для дитячого шлунка. А у невеличкій пляшці “Кока-Коли” містяться такі речовини, яких достатньо, щоб на декілька годин пригальмувати здатність кров’яних тілець знищувати бактерії.
Не давайте дітям продукти, на упаковці яких є слова “штучний барвник”, “замінник”, “модифікований” тощо, які викликають сумніви в його натуральності. Бо інакше всі ці радіонукліди, важкі метали, пестициди, гербіциди, нітрати, генно-модифіковані організми, а також харчові добавки, які позначаються “Е”(консерванти, ароматизатори, стабілізатори, підсолоджувачі) осідають в організмі ваших дітей.
У багатьох країнах вже зараз думають над тим, як запобігти хворобам, які спричиняються нездоровою їжею. У Великобританії, наприклад, пропонують заборонити в телеефірі денну рекламу кондитерських виробів, чіпсів, газованих напоїв, деяких видів зернових сніданків та рибних паличок, яку, як правило, переглядають діти. Були також пропозиції маркувати продукти харчування залежно від того, наскільки вони корисні для організму людини: зеленим кольором позначати хороші продукти, червоним – шкідливі.

Мирослава КОСЬМІНА

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>