Фосфорне лихо під Буськом

Минулого понеділка о 16 годині 55 хвилин поблизу станції Ожидів Буського району Львівської області через недосконалість колії та пересувного складу зійшли з рейок та перекинулись 15 товарних вагонів та шість цистерн, у яких перевозили жовтий фосфор. Потяг прямував з Казахстану до Польщі. Загалом в ешелоні було 58 вагонів з різними речовинами. За свідченням науковців, фосфор за нормами техніки безпеки перевозили під водою, оскільки від контакту з повітрям він самозаймається. Коли цистерни  перекинулися, відбулася їх розгерметизація, після чого вода витекла – й токсична речовина спалахнула. Як повідомляють в головному управлінні МНС у Волинській області, близько 23-ї години епіцентр пожежі вдалося загасити силами Львівського гарнізону рятувальників. До боротьби з вогнем залучили також 30 автомобілів пожежно-рятувальної та спеціальної техніки, шість пожежних поїздів та особовий склад внутрішніх військ. Кілька десятків людей, які працювали на місці подій, були госпіталізовані. Волинські рятувальники до ліквідації аварії не залучалися, хоча, за словами головного еменесника області Володимира Грушовінчука, уже вночі з понеділка на вівторок за його наказом було створено зведений загін, який у будь-яку мить був готовий до виїзду на місце. Волинські рятувальники знаходяться у стані підвищеної готовності.
Після гасіння пожежі виникла нова проблема. З продуктів горіння утворилася чимала хмара, яка почала просуватися у бік Волинської області, а саме на Горохівщину. У зв’язку з цим до Горохова вночі терміново виїхали працівники різних оперативних служб та управлінь для відбору проб повітря, грунту і води. А у вівторок зранку голова Волинської облдержадміністрації Володимир Бондар, перервавши свою відпустку, вже у Луцьку провів засідання комісії з питань ліквідації наслідків аварії, де були зібрані фахівці з різних галузей.
За інформацією директора Волинського гідрометцентру Петра Луцика, синоптикам вдалося відстежити маршрут, за яким пересувалася повітряно-фосфорна суміш над територією Волині. Для цього вивчалася інформація із синоптичних станцій інших регіонів, а також гідрометцентрів Польщі та Німеччини. За словами Петра Сергійовича, хмара пройшла над Горохівським, Ківерцівським, Рожищенським районами і трішки зачепила Луцьк. Однак до дійсно постраждалих районів можна віднести лише Горохівщину, яка межує з Львівською областю. Тут, як і на сусідній Радехівщині, відбулося часткове випадання продуктів згорання жовтого фосфору разом з невеличким дощем. Серед населених пунктів, які опинилися під загрозою зараження, – місто Берестечко та села Мерва, Хутрів, Піски, Антонівка, Гектари.
Зі свого боку медики дають деякі поради мешканцям населених пунктів Горохівщини, в яких відбулося випадання продуктів згорання фосфору. Їм рекомендується до остаточного з’ясування всіх ризиків і загроз без потреби не перебувати на вулиці, не випасати худобу на відкритих пасовищах, не пити воду з відкритих водойм та криниць, не вживати алкоголю, який є добрим розчинником для шкідливих речовин, полоскати горло розчином соди. За інформацією медиків, фосфор спричиняє ураження дихальних шляхів та нервової системи, викликає головний біль, різь в очах.
У постраждалих населених пунктах тимчасово припинили жнива і прийом молока в населення. Тут ветеринарна інспекція області та управління сільського господарства відібрали зернові, овочі, молокопродукти для детального аналізу, аби встановити, чи придатні вони для вживання.
Результати деяких досліджень були відомі уже у вівторок вранці. Зокрема головний санітарний лікар області Наталія Янко повідомила, що ні на Горохівщині, ні в інших районах, де проходила фосфорна хмара, не було виявлено перевищення норми шкідливих речовин у повітрі. Отже, жодних причин для паніки, яку викликали різноманітні чутки, немає. Свідчать про це й аналізи проб грунту та води. Всі показники у межах норми.
Тим часом втішні повідомлення надходять і з місця аварії. Зараз наслідки катастрофи вдалося локалізувати. На місці працює спеціалізоване військове формування, яке проводить хімічну розвідку та розпочне знезараження території. Також на Львівщину прибули науковці з Казахстану. Вони мають допомогти українським колегам у зборі та утилізації розлитого поблизу залізничної станції Ожидів фосфору.
Прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу.
Сергій КРАЙВАНОВИЧ,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>