Здавна вважалося, що молоко є джерелом здоров’я. Та й чи не кожен із нас «виріс» на цьому продукті, адже він збагачує організм кальцієм, що необхідний для зміцнення кісток. Проте ніхто не замислювався, скільки і якого молока можна пити. А про те, що напій може бути корисним не для всіх, ніхто й гадки не мав. Про користь та шкоду молока розмовляємо з лікарем-дієтологом Рівненської обласної клінічної лікарні Людмилою Сіньковою.
– Людмило Георгіївно, яке молоко найкорисніше для організму?
– Однозначно сказати не можна, адже кожне корисне по-своєму. Козяче молоко, наприклад, багате альбуміном та глобуліном, воно корисне для дітей, може замінювати материнське. Коров’яче – легко перетравлюється. Його жири містять холестерин, який задовільно збалансований з лецитином. Молочний цукор (лактоза) у кишківнику розщеплюється на глюкозу і галактозу. Коров’яче молоко – основне джерело кальцію, який з цього продукту засвоюється найкраще. Також воно містить багато калію, що допомагає виділенню сечі при набряках. Тепле молоко легко перетравлюється у шлунку. Кобилячий надій корисний для хворих на туберкульоз та тих, у кого виразка шлунка. Таке молоко багате вітамінами групи С, у ньому менше жиру та білка, за своїми властивостями воно подібне до материнського. На жаль, знайти його нині доволі важко.
– Яка добова норма молока для людини?
– При раціональному харчуванні, коли присутні усі групи продуктів, 500-700 грамів молока або кисломолочних продуктів для дорослої людини буде достатньо. Молоко – досить поживний продукт, адже у ньому містяться і білки, і жири, і вуглеводи, а також вітаміни та мінеральні речовини.
– Чула, що молоко може спричинити певні проблеми зі здоров’ям. Чи варто обмежувати себе у вживанні цього продукту?
– Молоко «бідне» на залізо та інші кровотворні елементи. При його тривалому надмірному вживанні виникає зсув кислотно-лужної рівноваги, може порушитися обмін речовин. Цільне молоко раджу виключити з раціону або обмежити його вживання при певних патологічних станах (гострих захворюваннях кишківника, у доопераційний та післяопераційні періоди, при непереносимості цього продукту…). Вживати його сирим раджу лише тоді, коли ви на сто відсотків впевнені, що корова, з якої його надоїли – повністю здорова. Тим, хто має на молоко алергію, пити його можна лише кип’яченим та розбавленим.
– Як щодо вживання кисло-молочних продуктів?
– Вони корисні і засвоюються легше, ніж свіже молоко. Ці продукти містять менше лактози, ніж молоко, більше вітамінів групи В, а також мають антибіотичні властивості. Різні йогурти, кефіри, ряжанки, простокваші сприяють нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.
Марія МАРТИНЮК,
м. Рівне
Comments: |