Про шкоду від мобільних телефонів науковці заговорили, щойно цей вид зв’язку ввійшов у побут. Минуло добрих 30 років, а дискусії не припиняються. Наскільки все-таки негативним є вплив мобілок на здоров’я людини, розповідає професор кафедри харчової біотехнології та хімії Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя, доктор біологічних наук Олег Покотило.
– Розмова протягом 20 хвилин підігріває тканини тіла на один градус, – пояснив пан Олег. – Іноді під час тривалої розмови нас навіть кидає у піт. Тому не забуваймо: мобільний створено для оперативного зв’язку, а не для балачок ні про що.
Фахівець радить піднімати слухавку не одразу, а за 10-15 секунд, на третьому-четвертому дзвінку, оскільки під час виклику потужність електромагнітного випромінювання значно збільшується, у деяких моделей телефонів – до десяти разів. Мозок, за словами професора, тихо «плавиться».
Не розмовляти довго Олег Покотило радить й за умов поганого зв’язку, а ще у транспорті. Шукаючи базову станцію, телефон збільшує потужність сигналу, бореться з перешкодами, тож мозок отримує в кілька разів більше випромінювання, ніж в місцях зі стійким прийомом. Професор також пропонує активно використовувати для розмов гучний зв’язок. Вночі телефон потрібно тримати щонайменше за метр від голови. Бажано його взагалі вимикати.
Зрештою, професор радить: носіть мобільний телефон біля органа, якого найменше шкода. Якщо жаль усіх, то найбільш оптимальне місце для такої речі – сумка чи кишеня верхнього одягу.
Світлана КЛОС,
м. Тернопіль
Вчені застерігають: особливо слід уникати надмірних розмов по стільниковому дітям, адже їхній мозок більш чутливий до випромінювання і поглинає небезпечної енергії у кілька разів більше, ніж у дорослої людини. Є дані, які підтверджують, що мобільний зв’язок може впливати на розвиток пухлини головного мозку. Крім того, телефон знижує увагу, послаблює пам’ять, порушує сон, провокує нервовість, погіршує розумові здібності малечі. Дорослим безупинна балаканина загрожує, зокрема, хворобою Альцгеймера, депресивним синдромом, зниженням потенції.
Comments: |