Гривню чекає важка осінь?

Наша держава посіла сьоме місце в рейтингу вірогідності дефолту, і його ймовірність збільшилася до 44,25 відсотка – це висновок міжнародного рейтингового агентства.

За прогнозами аналітичного підрозділу групи «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU) Олександра Вальчишена, державний борг України, за підсумками 2013 року, перевищить межу, встановлену бюджетом на нинішній рік, і сягне від 40 до 45 відсотків ВВП (рівень держборгу на сьогодні становить 38 відсотків). Водночас, за словами аналітика, такі обсяги держборгу є доцільними для України, оскільки в умовах економічного спаду уряд повинен підтримувати попит, і запозичення є одним з інструментів для такої підтримки. «Кількісну межу визначити складно. Економісти світового рівня вважають, що тривожним сигналом і приводом для активного зниження залежності уряду від боргових ринків є досягнення держборгом рівня 90 відсотків від ВВП», – повідомив експерт. Сума державного та гарантованого державою боргу України за травень 2013 року знизилася на 656 мільйонів доларів – до 68,579 мільярда доларів, але з початку року (загалом борг України складає 136,4 мільярда доларів) сума боргу зросла на 4,084 мільярда доларів.

Ще на початку року Микола Азаров повідомив, що у 2013 році уряду потрібно повернути близько 9 мільярдів доларів за зовнішніми боргами. Левова частина цього боргу – 6 мільярдів доларів – це зобов’язання по кредиту Міжнародного валютного фонду 2008-2009 років. Нацбанк ще в минулому році заявив, що Україна завершила розрахунки з Міжнародним валютним фондом за зобов’язаннями 2012 року та перерахувала загалом приблизно 3,5 мільярда доларів і очікує відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом уже в лютому 2013 року. Це може дозволити країні отримати перший транш кредиту МВФ на суму 1,5 мільярда доларів, який компенсує витрати на погашення попереднього кредиту фонду. Але, як відомо, ніякого траншу ще не надійшло. Словом, держава потрапила у боргову яму, і щоб віддати позичене, сподівається на нові кредитування, не вкладаючи запозичень в розвиток економіки. Фінансові аналітики говорять, що без траншу МВФ дефолт в Україні абсолютно ймовірний.

Директор “CASE-Україна” Дмитро Боярчук звертає увагу на те, що нас чекає тяжка осінь. Зростання попиту на валюту, яке традиційно спостерігається восени, поставить уряд перед вибором, що важливіше: бюджетники чи стабільна гривня? Для задоволення одних потрібно друкувати гривню, а для стабільності валютного курсу цього робити не можна. На думку експертів, скорочення золотовалютних ресурсів, обсяг яких упав до шестирічного мінімуму, наближає Україну до закономірної розв’язки, однак прогнозувати розвиток подій неможливо – керівництво країни готове покласти все на вівтар валютної стабільності. Нагадаємо, що офіційний курс гривні не змінювався більше року. З дев’ятого липня 2012 року він встановлений на рівні 7,993 гривні.

 

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>