В Україні на державному рівні будуть відзначені 1025-річчя Хрещення Київської Русі та заснування міста Володимира-Волинського.
У 988 році на землях Київської Русі князь Володимир запровадив християнство як державну релігію.
З огляду на роль християнства у духовному, політичному та соціально-економічному поступі нашої держави Президент України Віктор Янукович заявив, що 1025-річчя Хрещення Київської Русі треба відсвяткувати на найвищому рівні, а для участі в заходах слід запросити глав та делегації церков вселенського православ’я та увесь християнський світ.
Древній Володимир-Волинський цьогоріч теж святкуватиме 1025-річний ювілей. За ініціативою депутата Верховної Ради України від Партії регіонів волинянки Катерини Ващук, парламент більшістю голосів підтримав постанову про відзначення дати. Катерина Тимофіївна вважає, що цю дату слід відзначити на державному рівні, оскільки «місто декілька століть було економічним і політичним центром південно-східної частини Київської Русі, столицею Галицько-Волинського князівства». Цю пропозицію підтримав парламентський комітет з питань культури та духовності, про що зазначив народний депутат від фракції «Батьківщина» Володимир Яворівський. Політичні смаки відступають, коли мова заходить про наші історичні цінності.
До славних ювілеїв на Волині було презентовано факсимільне видання «Луцького Псалтиря» кінця XIV століття, який віднайшли у Флорентійській бібліотеці луцькі священики. На урочистому заході митрополит Волинський та Луцький Ніфонт висловив вдячність голові облдержадміністрації Борису Клімчуку за сприяння та фінансову підтримку у виданні рукопису. На знак подяки владика нагородив Бориса Клімчука та голову обласної ради Володимира Войтовича особливими відзнаками Волинської єпархії Української православної церкви – медалями Волинської ікони Богородиці та почесними грамотами.
У рамках святкування 1025-ї річниці Хрещення Русі відбулася знакова подія – вперше пройшов пісенний фестиваль хорів благочинь Волинської єпархії УПЦ, участь у якому взяли 15 колективів. За результатами рішення журі, І місце посів хор селища Любешів, а «Гран-прі» фестивалю отримав хор незрячих храму Всіх святих землі Волинської.
Волинська духовна семінарія провела ІІ етап Всеукраїнського конкурсу творчих робіт серед студентів вищих навчальних закладів УПЦ «Православ’я на Русі».
А у червні цього року в обласному академічному музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка відбулась урочиста академія під головуванням Патріарха Київського та всієї Руси-України Філарета. У її роботі взяли участь голова облдержадміністрації Борис Клімчук, митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній, митрополит Луцький і Волинський Михаїл та єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк. Губернатор подякував Філарету за підтримку ініціативи Президента України Віктора Януковича про спільне та повсюдне відзначення як державного свята ювілею Хрещення Русі.
Також у Луцьку вчетверте відбувся Всеукраїнський благодійний фестиваль духовної пісні «Волинський благовіст», мета якого – збір коштів для обездолених дітей Волині. Він щороку організовується стараннями митрополита Ніфонта та координаційної ради Волинської єпархії Української православної церкви. Минулого року було зібрано 260 тисяч гривень, за які придбали побутову техніку кризовим сім’ям. Упродовж року допомогу отримали понад 100 сімей.
З нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі на Волині запланована низка культурних та наукових заходів. Про це голова облдержадміністрації Борис Клімчук підписав відповідне розпорядження. Триває підготовка та видання каталогу зруйнованих храмів і монастирів України. Релігійні громади ініціюють ремонтно-реставраційні роботи пам’яток архітектури, об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з історією християнства, упорядковують культові споруди, займаються благоустроєм прилеглих до них територій.
10 серпня у Луцьку пройде хресна хода. Третього вересня у Зимненському Святогірському Свято-Успенському ставропігійному жіночому монастирі відбудеться науково-краєзнавча конференція з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі. На цю тему протягом жовтня-листопада буде проведена державно-церковна наукова конференція. Також восени планується розглянути можливість закладання керівниками релігійних організацій Волинської Ради Церков алеї на честь ювілею у парку імені Лесі Українки, що у Луцьку.
Павло Петрук
Comments: |