Здала братову-єврейку німцям, бо хата була мала

Дід Іван пережив свою Шурочку всього на кілька місяців. Зліг відразу після її похорону, і вже ніяка сила  не змогла його підняти. Ніби установку собі дав – довго не затягувати на цьому світі, адже там десь дружина чекає. Цілими днями згадував її, аж поки слово за словом не розповів дочці, яка його доглядала, історію. Справжню сімейну таємницю, про яку ніхто       з дітей та тим паче онуків навіть і не здогадувався…

Стояв під управою  три дні і три ночі
Війна застала їх нарізно. Шура з двома малими дітками гостювала у родичів чоловіка в селі на Волині, а Іван у Києві готував разом із іншими інженерами завод, на якому працював, до евакуації.  Щойно завершили, почав бігати, як шалений, по керівництву, просив відпустити його хоча б на три дні – забрати дружину з дітьми, поки село не окупували німці. Бо його Шурочці ніяк до німців не можна. Ніяк. Це для своїх вона Шура, а за документами – Сара Шпігель.
Дозволили, відпустили. Проте добиратися йому вже довелося в окуповані райони.
До хати своєї сестри Дарки прийшов уночі. Серце від страху ніби завмирало в грудях, коли стукав у шибку: чи живі, чи здорові?  Рипнули двері, а за тим – подвійний зойк – спочатку вгледіла брата Дарка, а за нею і Шура.
– Ой, Івасику, як страшно мені тут, – із плачем жалілася Шура чоловіку. – Чує моє серце: біда прийде…
Намагався заспокоїти, гладив її чорні коси, заглядав в очі:
– Все буде добре, от побачиш. Та й не схожа ти на єврейку. Хіба ти в селі кому розказувала чи документи показувала? Ні? А як ні, то й нема чого перейматися!
Минув місяць, слідом другий, відколи Іван повернувся до сім’ї. Німці поводилися спокійно, ні до кого діла не мали. Чоловік уже, було, заспокоївся, та й Шура перестала підхоплюватися та тремтіти після кожного шурхоту.
Але у двері все одно постукали. Якось увечері – двоє озброєних поліцаїв із місцевих. Не дали навіть зібратися. У чому була одягнута, у тому і наказали виходити. Рейвах учинився у хаті і ґвалт. П’ятирічна дочка і менший син вчепилися у материну спідницю. Волочаться по підлозі, голосять, а не відпускають. Поліцаї сердяться, прикладами замахуються. Забрав Іван дітей, на піч закинув, а сам ладен волосся на голові рвати. Стоїть посеред хати, з думками збирається. Та що вони тут в селі чого поганого зробили, кому його Шура очі мозолила, щоб аж донос написали?..
І лише тепер озвалася Дарка. Буденно повідала:
– Це я німцям сказала. Хата і так мала, а тут ще цю жидівку годувати. А ти, Іванку, не тужи, знайдемо тобі іншу жінку. Кращу, з хатою та коровою. Дивись, он, скільки в селі вдовиць позалишалося…
Три дні і три ночі простояв під управою Іван, чекаючи хоч якихось вістей про арештовану дружину. Світ для нього у ці дні перевернувся. Чужі люди приходили, співчували, годували, а рідна сестра – ні мур-мур з вуст. Та й взагалі було враження, що вини своєї не бачить. Аж плакав від безсилля і злості, що клекотала у грудях.
«Одне слово – жидівка…»
Та на четвертий день – о, диво – Шуру відпустили. Вона й сама не знала, чому так сталося. Можливо, тому, що до єдиного німецького офіцера, який був у штабі, відразу звернулася німецькою мовою (адже до війни викладала її в одній із київських шкіл). А можливо, німець просто пошкодував єврейку по татові Сару-Шуру і відпустив до дітей та чоловіка-українця.
Побачивши Шуру, у Дарки очі на лоба полізли:
– Тю-ю-ю… – розчаровано протягнула. – Що то за німці такі, які відпустили живою жидівку?! Як собі хочеш, Іване, але якщо вона переступить поріг моєї хати, я знову нажаліюся… А діти? Ну, діти нехай залишаються. Але ти, Іванку, повинен приходити і мені по господарству допомагати, поки чоловік на фронті. Я їх годувати просто так не буду, хоч вони і нашу кров мають.
Прихисток Іван із Шурою знайшли далеко за селом, у покинутій сторожовій будці. Уся в дірках, розміром два на три. Навіть пічку не було куди приткнути. Так у ній всю окупацію і просиділи. Лиш Іван через день, стиснувши зуби, ходив допомагати Дарці. Діти, а меншому сину на той час було всього півтора рочки, у тій будці просто не вижили б.
***
Минуло з того часу років 30. Після війни Іван із Шурою і дітьми повернулися у Київ. Вона –  знову вчителювати, він – на свій завод. Квартиру отримали, дітей одружили, онуків стали няньчити.
Ось і того серпневого ранку дід із бабцею чекали онучка – син мав підвезти. На дзвінок бігли, аж перечіплювалися. Шура рвучко відчинила двері, Іван ззаду виглядає. І… німа сцена. З їхніх облич повільно сповзли посмішки.
На порозі стояла Дарка. Підхопила валізу, ступила у квартиру і солодким, як мед, голосом поздоровкалась:
– Здрастуйте, мої милі! А я до вас на кілька днів. Хочу по магазинах походити, онуків до школи зібрати. Бо у нас в районі нічого нема…
Не встигла договорити, бо Шура спокійно, без емоцій, взяла з її рук валізу, підійшла до відчиненого вікна і викинула. Чемодан пролетів п’ять поверхів і зі славним гуркотом гепнувся в кущі під будинком. Дарка тільки хмикнула щось собі під ніс, розвернулася і пішла геть.
Поки зійшла, вже й люди почали збиратися. Допомагали їй складати лахи, допитувалися, хто то тут валізами кидається. А почувши,  що це їхня інтелігентна, спокійна і виважена Шурочка, вухам не вірили: «Що з нею таке? Чи в своєму вона розумі?» Дарка на те лиш рукою махнула і, сумно підібгавши губи, зронила:
– Та ну, одне слово – жидівка…
Юлія САВІНА,
Волинська область
  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>