Раз почавшись, хвороба мордує все життя
«…А щоб тобі повикручувало ручечки і ніжечки, пальчики й суставчики!» – напевно, всі пам’ятають, як кляла у «Зачарованій Десні» Довженка прабаба свого внука. Недарма ж люди ще здавна в гніві насилали один на одного таке прокляття. Адже ревматоїдний артрит – це невиліковна, болюча недуга, яку лікарі називають «раком суглобів», а хворі – «пеклом на землі». Про цю хворобу і поговоримо з лікарем-ревматологом, завідувачкою відділення реабілітації Луцької міської клінічної лікарні Наталією Кухарук.
Ревматоїдний артрит визнаний у світі однією з чотирьох невирішених медичних проблем людства поряд з онкологічними, психічними захворюваннями та СНІДом. Раз почавшись, він мордує нещасного все життя. Чіткого механізму причини появи цієї хвороби немає. Лікарі схиляються до думки, що захворювання провокується вірусною та бактеріальною інфекцією. Захворіти можна від переохолодження, гормонального дисбалансу, від довготривалого нервового стресу – тобто всього того, що ламає нашу імунну систему. Ревматоїдний артрит – це хронічне аутоімунне системне запалення сполучної тканини з ураженням ерозією суглобів аж до повного їхнього руйнування. Під аутоімунним процесом розуміють поломку імунної системи, яка починає сприймати свої ж органи, наприклад, суглоби, як чужі і руйнувати їх. Саме тому, розказує Наталія Кухарук, цю хворобу так важко лікувати. Адже боротися з недугою потрібно шляхом корекції імунної системи. Медики намагатимуться ввести хворобу у стан ремісії: коли фіксуватимуться мінімальні показники її активності або симптоми взагалі зникнуть, а в наступному проводити підтримуючу терапію протягом тривалого часу.
– Ревматоїдний артрит добирається до всіх суглобів, а їх у нас є аж 68: насамперед китиць, кульшових, колінних, гомілково-ступневих, нижньо-щелепних тощо, – розповідає Наталія Іванівна. – Крім того, активна форма може загрожувати тим, що артрит уражатиме і внутрішні органи: дістається до нирок, печінки, серця. Це хвороба переважно жіноча. Бо саме жінка протягом життя частіше стикається з гормональними сплесками та проблемами: початок місячних у дівчаток, вагітність, післяпологовий період, аборт, клімакс – все це може спонукати до виникнення хвороби. Є і генетична схильність, тобто якщо в родині хтось хворів, нащадкам варто про це пам’ятати. Вік у недуги – найрізноманітніший. Є поняття дитячого ревматоїдного артриту, який вражає навіть дво-трирічних малюків, а є й «глибоко пенсійного», коли починають хворіти у 70 і старші. Але, на жаль, як показує практика, хвороба не тільки молодшає, а й у більшості випадків вражає в найактивніший працездатний період життя – від 20 до 40 років. У кожного захворювання перебігає індивідуально – в одних може розвиватися роками, інших атакує швидко й агресивно. Пам’ятаю випадок із трагічним кінцем: ревматоїдний артрит, причому з дуже активним гострим перебігом, почався у хлопця ще в підлітковому віці. Але навіть досить агресивне лікування, яке ми проводили, не дало результатів. Артрит таки добрався до нирок – і чоловік помер, коли йому ще й тридцяти не було. Також маю пацієнтку, яка захворіла у 18 років. У неї вдалося стишити активність ревматоїдного артриту, але за цей час (всього три роки!) він так «зносив» кульшові суглоби, що дівчина не може ходити. Тож їй доведеться проводити ендопротезування: заміняти кульшові суглоби. Ми взагалі дуже переживаємо за молодих пацієнтів – недуга ставиться до них жорстоко, перебігає швидко й агресивно. А от у людей поважного віку – лагідніше.
Початковими ознаками ревматоїдного артриту, пояснює лікар, є болі та скутість в суглобах, загальна слабкість, загальна ранкова скутість, підвищення температури тіла, схуднення, набряк м’яких тканин над суглобом, локальне підвищення температури над суглобами. Бажано звернутися до лікаря при перших проявах хвороби, не чекаючи перетворення у робота і останньої стадії, при якій рентгенівські знімки зафіксують ерозії, що вже «з’їли» кістки.
– Не варто плутати ревматоїдний артрит із деформуючим остеоартрозом і, тим більше, з ревматизмом, – тлумачить Наталія Іванівна. – Остеоартроз – це теж хвороба нашого профілю, яка пов’язана з ураженням всіх компонентів суглобу, насамперед хряща, а також субхондральної кістки, синовіальної оболонки, зв’язок, капсул, білясуглобових мязів. Якщо не лікувати, деформує суглоби, проте, на відміну від ревматоїдного артрозу, «не з’їдає» кісточки та суглоби, хвороба протікає лагідніше. Хоча лікується остеоартроз добре, варто звернутися до медиків на початках хвороби. А ревматизм взагалі спричиняється бактерією, до суглобів має відношення на початку хвороби (вони поболять кілька тижнів і відпустять), а потім впливає лише на серце, формуючи у ньому різноманітні вади.
Мирослава КОСЬМІНА,
Волинська область
Фото автора
Лікар-ревматолог Наталія Кухарук радить не займатися самолікуванням, тим більше не користуватися всілякими розігріваючими компресами. Спочатку треба поставити точний діагноз і знати, які суглоби і коли можна гріти, а яким це категорично протипоказано. Не допоможуть і знахарі, і травники, вони лише затягнуть дорогоцінний час. Травки можуть тільки зняти запальний процес у випадку деформуючого остеоартрозу, але аж ніяк не простимулюють аутоімунну систему на боротьбу з вірусом ревматоїдного артриту. Тож в лікарню все-одно доведеться звертатися. Але важливо, на якій стадії?
Comments: |