У Пересопниці лицарі штурмували фортецю

У переддень святої Трійці село Пересопниця Рівненського району ніби поринуло у ХІІ століття. Всюди розгулювали бояри, вигарцьовували вершники, воїни мірялися силою у двобоях… Столиця Удільного князівства відзначала початок археологічних розкопок та зустрічала історичний фестиваль «Русь Пересопницька».

Ще минулого року, коли тільки почалося будівництво музейних споруд, в урочищі «Пастівник», де колись стояв чоловічий монастир Різдва Пречистої Богородиці, робітники знайшли два скелети. Одразу ж стали з’являтися версії, кому б вони могли належати. Не меншою загадкою став і той факт, що в одного покійника був проламаний череп. Одні говорили, що саме ця травма і спричинила смерть, інші ж стверджували, що то все результати польових робіт, під час яких кістки і пошкодилися. А що тут різних старовинних глечиків, монет та зброї знаходили – ніхто не береться й рахувати. От тільки Пересопниця стала ласим шматком не лише для поціновувачів древностей, а й для тих, хто полюбляє вигідно їх продати.

Аби частинки нашої історії не зникали в приватних колекція, у культурно-археологічному центрі «Пересопниця» прийняли рішення розпочати офіційні розкопки. З цього приводу до села запросили провідних археологів з усіх куточків історичної Волині, аби кожен зміг поділитися з колегами своїми припущеннями та пропозиціями.

Як зазначив львівський археолог Святослав Терський, фахівці вже визначилися із територіями, на яких вестимуться розкопки. Підозрюють також, що і де повинні знайти, от тільки приглянуті території поки що є людськими городами. Заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олексій Губанов запевнив, що вже ведуться переговори із селянами, аби вони віддали свої угіддя під благородне діло. Тому, щойно збереться урожай, одразу ж розпочнуться розкопки.

Щоб збори знавців старовини не перетворилися на нудні лекції, форум «оживили» історичним фестивалем. Показати свої таланти з’їхалися фольклорні колективи із Рівненщини та Волині. Одягнуті у стилі ХІІ століття, вони не лише розважали гостей своїм співом, а й розігрували невеличкі сцени військового, релігійного і навіть сімейного побуту.

Проте найбільше припав до душі столичний клуб історичної реконструкції «Вівелиця». Образи його учасників були продумані до найменших деталей, а від реальних історичних персонажів їх можна було відрізнити хіба що за сучасними обручками, які виблискували на пальцях. Захопливою була і їхня шоу-програма, яка складалася із лицарських двобоїв, штурмового захоплення фортеці та військового походу від муру-укріплення до садиби княжого дружинника.

Головною ж «родзинкою» святкування мало стати відтворення легенди про весілля княжни Ольги Суздальської, дочки Юрія Долгорукого, та княжича Галицького. Але, на жаль, вистава так і не відбулася, а гості жартували, що той шлюб все одно був невдалим. Натомість, ніби компенсацію, гостям показали фрагмент поліського шлюбу.

Марія МАРТИНЮК,

Рівненська область

Такі вояки змагалися у Пересопниці

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>