Білоруський кар’єр «поглине» озера, ліси, ягідники?

“Вісник + К” повідомляв про екологічну загрозу, перед якою опинилися унікальні озера Волинського краю у зв’язку з розробкою Хотиславського крейдяного кар’єру у Малоритському районі Брестської області. Першу чергу робіт сябри уже завершили. Але найбільше занепокоєння викликає другий етап, який торкатиметься площі близько 50 гектарів. І хоча розробка кар’єру ведеться за 300 метрів від білорусько-українського кордону, сусідня держава не поспішала повідомляти Україну про свої плани, як це передбачено міжнародним правом, аж поки про них не дізналась громадськість Волині. Після цього наприкінці минулого року у Білорусі відбулися громадські слухання за участю представників обох країн щодо можливих наслідків для довкілля в ході розробки Хотиславського кар’єру. І ось нещодавно відбувся другий раунд обговорення цієї теми, тепер уже в Луцьку.
Хотиславський кар’єр розташований внизу під самісінькою Волинсько-По-дільською височиною. Основне, чого небезпідставно остерігається українська сторона, це відхід з волинського Полісся грунтових вод на білоруську територію, внаслідок чого можуть обміліти озера карстового походження. За інформацією білоруської сторони, яка провела наукове моделювання можливої ситуації, внаслідок розробки другої черги Хотиславського кар’єру, глибина якого становитиме до 45 метрів, у зону впливу потрапить територія в радіусі 10 кілометрів від копальні. У цій зоні передбачається зниження рівня грунтових вод до одного метра. За розрахунками розробників родовища крейди у Хотиславі, при роботі на повну потужність із копальні щодоби відкачуватимуть 25 тисяч кубічних метрів води і скидатимуть її у спеціальні захисні канали та білоруську річку Рита. Не важко здогадатися, що уся ця водяна маса надходитиме переважно з українських земель.
Але навіть такі розрахунки, на думку українських вчених, є занадто оптимістичними. При дослідженні можливого впливу кар’єра на природне середовище білоруська сторона не враховувала даних з України. Як стверджує голова Волинської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги Володимир Терлецький, під вплив від господарської діяльності на Хотиславському кар’єрі потрапить територія у радіусі до 30 кілометрів. Для Волині це загрожує величезною катастрофою. Взагалі може зникнути озеро Святе. Головна гордість краю – озеро Світязь – ймовірно обміліє і втратить більшу частину плеса. Також до нових реалій доведеться звикати українцям, які виживають за рахунок збору грибів та ягід. У разі зниження рівня грунтових вод хоча б на півметра ці дари лісу зникнуть.
Дискусія на громадських слуханнях мала досить високий градус. Один із доповідачів – представник НАН Білорусі Руслан Новицький – відчув себе погано просто під час виступу з трибуни. Через це в громадських слуханнях вирішено було зробити перерву, а для хворого викликали швидку допомогу.
До чогось конкретного учасники дискусії так і не домовилися. У приватних розмовах представники комерційної компанії “Трайпл”, яка веде розробку кар’єра у Хотиславі, висловлюють впевненість. Потрібно розуміти, що дозвіл на такі роботи у країні, де влада максимально централізована, санкціоновано на найвищому рівні. Поки Україна апелює до здорового глузду, процес продовжує рухатися вперед. Поблизу кар’єра уже збудовано завод з виробництва силікатної цегли, на черзі будівництво ще одного – з випалювання вапна. Частину лісів, які знаходяться поруч з копальнею, а це майже 700 гектарів, білоруси уже запланували зрізати...
Єдиний вихід для України – звертатися у міжнародні інституції, можливо навіть судові, які могли б реально вплинути на ситуацію.
Сергій КРАЙВАНОВИЧ,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>