У Гарварді вручили Антинобелівські премії

У ніч з четверга на п'ятницю в Гарвардському університеті пройшла церемонія вручення Шнобелівських премій - несерйозних антиподів Нобелівських премій, які щорічно присуджуються за дослідження, які "неможливо або не потрібно відтворювати".

Антинобелівські премії придумав десять років тому редактор дуже смішного і майже наукового журналу "Аннали неймовірних досліджень" (The Annals of Improbable Research) Марк Абрахамс (Marc Abrahams). Цього року церемонія вручення премій була присвячена хімії - глядачі побачили міні-оперу "Хімік в кавовому магазині".

Незважаючи на тематичну прив'язку, нагороди на церемонії, як завжди, вручалися за "найсумнівніші досягнення" не тільки в області хімії, але й ще у дев'яти областях, довільно вибраних організаторами премії.

Умовно головний приз з хімії дістався групі японських учених, які ретельно дослідили, в який саме концентрації необхідно розпилювати в повітрі васабі (гостра приправа, також відома як японський хрін), щоб розбудити сплячу людину. Виявилося, що оптимальний вибір - від 5 до 50 частин на мільйон частин. Автори пояснили, що зайнялися вивченням цього питання з метою в майбутньому розробити пожежну сигналізацію для глухих людей. Крім того, вчені відзначили, що цікавим побічним завданням може стати створення дезодоранту для взуття.

Премія з біології також дісталася авторам дослідження, що має безперечну практичну користь - але не для людей, а для жуків. Австралійські ентомологи зайнялися вивченням комах Julodimorpha bakewelli абсолютно випадково - одного разу, гуляючи по узбіччю шосе, вони звернули увагу, що, незважаючи на спеку, ці жуки годинами просиджують на розкиданих вздовж дороги пивних пляшках. У ході досліджень фахівці встановили, що жуки-самці приймають пляшки з коричневого скла за надзвичайно великих і тому особливо привабливих самок свого виду і наполегливо намагаються спаритися з ними. Бажання передати свої гени привабливій партнерці закінчується для неуважних J. bakewelli сумно - якщо не зігнати закоханого самця з пляшки, то він у буквальному сенсі засмажується на пекучому австралійському сонці.

Вчені з'ясували ці подробиці ще 27 років тому і з тих пір неодноразово посилали свої результати виробникам небезпечних для жуків сортів пива з проханням зупинити випуск коричневих пляшок, однак жодної відповіді не отримали. Приїхавши на вручення Антинобелевкі дослідники висловили сподівання, що, можливо, тепер пивні компанії нарешті помітять їхній заклик і одумаються.

Премія з медицини дісталася відразу двом колективам дослідників, роботи яких цінні своєю простотою, а результати - неочевидністю. Обидві групи авторів експериментально вивчали вплив ступеня наповненості сечового міхура на здатність людей приймати рішення. Виявилося, що в одних випадках дискомфорт в області паху допомагає розумовим процесам, а в інших - заважає. Позитивний ефект відзначався у здатності людей приймати фінансові рішення, а негативний - при водіння автомобіля. В останньому випадку ефект від переповненого сечового міхура був рівноцінний легкому сп'янінню або добі без сну.

Премію з фізіології отримав колектив європейських вчених, що опублікував роботу під назвою "Не знайдено доказів заразності позіхання у вугільних черепах".

Нагорода в номінації "психологія" була присуджена норвезькому вченому, який присвятив себе вивченню природи зітхань. Карл Халвор Тіген з'ясував, що характерну фізіологічну реакцію викликає не тільки горе, але й досада - експерименти показали, що люди часто зітхають, коли не можуть вирішити проблему, що на перший погляд здалася простою. На церемонії вручення премії вчений пояснив, що обрав для себе таке незвичайне напрямок досліджень з тієї причини, що до цих пір ніхто цим не займався.

Шнобелівська премія з фізики цього року також була вручена за вивчення людського організму і його реакцій. Вчені з Голландії та Франції, нарешті, з'ясували, чому метальники диска нерідко відчувають запаморочення, у той час як метальники молота ніколи не страждають від подібного нездужання.

Приз з математики присудили відразу декільком фахівцям, що послідовно пророкували кінець світу в 1954, 1982, 1990, 1992, 1994, 1999 і 2011 роках. Жоден з номінантів, нагороджених за "нагадування світові, що необхідно бути обережними у математичних припущеннях і розрахунках", за нагородою не приїхав.

Нарешті, Шнобелівська премія миру була присуджена меру Вільнюса Артурас Зуокас, який винайшов новий спосіб боротися з поганою звичкою власників дорогих автомобілів паркувати їх в недозволених місцях - за допомогою бронетехніки. Литовський політик перевірив ефективність нової технології особисто, роздавивши БТР'ом "Мерседес", припаркований на пішоходному переході. Виступаючи на церемонії вручення премії, Зуокас пояснив, що його ініціатива здобула світову популярність з тієї причини, що "ідіоти однакові скрізь, незалежно від того, де вони живуть і якою мовою говорять". Кого саме стоїть на увазі під словом "ідіот", мер не уточнив.

Урочиста церемонія в Гарварді як завжди супроводжувалася ритуальним запускання паперових літачків, появою восьмирічної міс Sweetie Poo, що переривала занадто довгі промови лауреатів монотонними криками "Будь ласка, припиніть! Мені нудно!". І жартівливими дослідами під загальною назвою "Миттєвості науки". Під завісу заходу Абрахамсон побажав у наступному році удачі тим, хто не отримав премії - і особливо тим, хто отримав.

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>