Ця гора піднімається з дна величезної западини - сліду стародавнього зіткнення - і досягає висоти в 20 км. Висотою з нею може посперечатися лише знаменита марсіанська гора Олімп (21,2 км), але зі своїм діаметром в 530 км Веста в порівнянні з Марсом (діаметр 6800 км) - все одно що вишенька порівняно з кавуном. Земні ж гори з цим виступом на астероїді навіть і порівнювати соромно - найвища з них, Мауна-Кеа на Гавайях, удвічі менше і ледве сягає 10 км, якщо рахувати від дна океану. Ім'я горі ще не присвоїли, але кратер, з якого вона піднімається, носить ім'я матері Ромула і Рема - Рея Сільвія, так що, швидше за все, і гору назвуть так само.
Кріс Рассел, астроном з НАСА, який очолює місію Dawn, астероїдом Весту не вважає і називає її найменшою земноподобной планетою Сонячної системи. "Подібно Землі, Марсу, Венери і Меркурія, - говорить він, - Веста має велике залізне ядро і стародавню базальтову кору, тому лава цілком може випливати на поверхню. Її пейзажі відрізняються характерними ознаками тектонічної діяльності, такими ж, як на Землі - рифтові долини , круті схили, пагорби, скелі і, нарешті, ця гігантська гора ".
Орбітальний зонд Dawn, облітаючи Весту на висоті 2700 км, виявив ще одну дивну особливість Вести - хімічний склад її поверхні від місця до місця надзвичайно сильно змінюється. При цьому для північної півкулі цієї планети-астероіда характерні пейзажі, поцятковані ударами метеоритів, тоді як південна півкуля не може похвалитися великою кількістю кратерів - згідно приблизних оцінок, північні території Вести на кілька мільярдів років старіші за північні - вік півночі оцінюється в 4-4,5 мільярдів років, а вік півдня - не більше 2,5 мільярдів років.
Comments: |