В обласних центрах України проходить презентація книги “Симон Петлюра” (серія “Українські державники”), яку написав Володимир Сергійчук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Днями автор побував у Луцьку. А розпочалася презентація книги з Рівного, де, як зазначив дослідник, вперше встановили пам’ятник Петлюрі. На відміну від Луцька, де навіть немає вулиці його імені.
– Мабуть, видання цієї книги було б неможливе, якби не підтримка Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, – сказав історик. – А Симон Петлюра є найбільшим державником XX століття. Він показує приклад, як будувати країну, і якби наші державні мужі взяли його напрацювання собі на оброєння, то ми незалежну Україну збудували б значно швидше.
Документи, що проливають світло на життя й діяльність Симона Петлюри в новій книзі, Володимир Сергійчук розшукував у багатьох країнах світу. Працював в архівах Канади, Праги. По крупинці збирав матеріали в музеї Петлюри в Парижі, в Гарвардському університеті, у військовому архіві Польщі. Несподіваним було відкриття у Краснодарському крайовому архіві, де автор віднайшов документи про дві заведених на Петлюру кримінальних справи. Перший арешт був пов’язаний з вилученням у нього 1902 року Комуністичного Маніфесту, в якому на титульній сторінці стояла печатка української соціалістичної партії.
– Отож Симон Петлюра пройшов еволюцію від соціаліста до українського державника, – зауважив професор. – Розвіюється міф і про те, що Петлюра – єврейський погромник. Бо у Фастові євреї зустрічали його з Торою в руках. Водночас заслуга Петлюри полягає ще у тому, що, будучи в еміграції, він не повторив помилки Мазепи. Він згуртував емігрантів, організовував їх за межами держави, готував кадри, які б, повернувшись в Україну, творили цю державу. Євген Маланюк, Ольга Теліга, Ніл Хасевич, Юрій Липа та інші – всі вони були стипендіатами української еміграції, яку створив Петлюра.
На запитання, чи можливе перепоховання Петлюри в Україні, автор книги зазначив:
– Можливе, аби політична воля. Взагалі вважаю, що всі видатні українці мали б спочивати на Володимирській гірці в Києві, де має бути пантеон Української Слави.
Марія ДУБУК, м. Луцьк
Comments: |