Усі люди час від часу відчувають страх перед небезпекою. Але він відразу випаровується, щойно неприємна ситуація минає. Та інколи панічна боязнь виникає перед, здавалося б, зовсім нестрашними предметами – маленькою сірою мишкою, крихітним павучком чи ляльками. І цей страх, що називається фобією, ніяк не хоче зникати...
Страх – це реакція на конкретну загрозу. Природне відчуття самозахисту змушує нас боятися змій, висоти чи морської глибини. Саме інстинкт самозахисту оберігає малюків від занадто ризикованих експериментів. І нема ніякої потреби боротися зі страхом перед зміями, якщо ви не герпетолог, перед висотою, якщо ви не монтажник-висотник, та перед глибиною, якщо ви не водолаз... Однак якщо це відчуття заважає вашому щоденному життю, то ви потребуєте допомоги. Різниця між страхом і фобією полягає в інтенсивності емоцій. Фобія – це стійкий ірраціональний страх перед якоюсь ситуацією, діяльністю чи предметом. Фобія змушує людину змінювати звичне життя, щоб уникнути предмета чи обставини, які викликають надзвичайно сильне неприємне відчуття боязні. Такий страх не відповідає реальній загрозі.
Існує понад чотириста найменувань різноманітних фобій. Чверть людей планети чого-небудь боїться. Одні з найпоширеніших фобій – боязнь польотів (аерофобія) та публічних виступів (соціофобія). Кожен десятий остерігається висоти (акрофобія) чи замкненого простору (клаустрофобія), а кожен п’ятнадцятий взагалі схильний до нападів паніки.
Є люди, які мають фобію до тварин узагалі (зоофобія), а також до окремих їх видів. Так, офідіофобія – це панічний страх змій, музофобія – мишей, орнітофобія – птахів, а моттефобія – молі. Інколи трапляються професійні страхи. Так графофобія може виникнути в художників та креслярів.
Є також фобії різних явищ природи (і не тільки грому та блискавки, а й сонячного світла, зірок та хмаринок), речовин (алкоголю, м’яса, часнику тощо), станів (болю, самотності, навіть радості та кохання), різних хвороб, предметів (книжок, ляльок, дзеркал, грошей і т.д.).
Позбутися страхів дуже важко. Звичайно, трапляються випадки, коли люди здатні побороти свою проблему самостійно, але таких прикладів небагато. Найкраще звернутися по допомогу до фахівця (психіатра, психотерапевта).
Comments: |