Не раз чула про Страсбург – Європейський суд з прав людини. Кажуть, туди можна звернутися, коли у рідній державі неможливо добитися правди. Деякі навіть виграють і їм виплачують компенсацію. А чи не могли б ви детальніше розповісти про цей Суд, як туди звертатися, у скільки це обійдеться?
Лариса КОВАЛЬЧУК,
Любомльський район,
Волинська область
До речі, наша країна входить до держав-лідерів за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини, що у французькому місті Страсбург. Попереду нас Росія, Туреччина і Румунія. За останніми даними, нині на розгляді у Страсбурзі аж вісім тисяч заяв від українських позивачів. Отож, якщо людина вважає, що держава порушила одне з прав, які передбачені Європейською конвенцією з прав людини, то може звернутися у Страсбурзький суд. Вимоги при цьому досить серйозні. Цей суд не розглядає заяв, спрямованих проти приватних осіб та недержавних інституцій. Також скаржнику насамперед потрібно пройти всі національні засоби захисту, тобто всі наявні суди в Україні. А лише потім, протягом шести місяців, звернутися до Євросуду. Процедура безкоштовна, позивач оплачує тільки пересилку листа із позовною заявою із України у Францію. Заяву можна написати як рідною мовою, так і французькою або англійською. Хоча, якщо справу визнають прийнятною, розглядатимуть її саме цими іноземними мовами. Але відомо, що Євросуд дуже вимогливий до оформлення заяв і через це безліч їх відбраковує (як зазначають правозахисники, лише 4 відсотки скарг береться на розгляд). Треба знати і про те, що тільки сам потерпілий може позиватися, а не його сват, брат чи кум.
Присутність позивача у Страсбурзі не обов’язкова, але якщо захоче – будь ласка, за власний кошт. Розглядають справи довго – можуть і до трьох років. Про результати інформують листом як позивача, так і уряд, який повинен у тримісячний термін сплатити компенсацію.
Людей, які зуміли виграти у Євросуді справу проти держави, не так багато. Наприклад, минулого року суд у Страсбурзі задовольнив позов ув’язненого українця, який скаржився на погане поводження з ним під час затримання. Проте задовольнив лише морально, звільнивши Україну від сплати компенсації. Також відомо і про вчительку з Кременчука, яка поскаржилася на невиплату гарантованих їй державою доплат та оздоровчих. Їй виплатили усю заборгованість та моральну шкоду за поневіряння у судах – 907 євро. А взагалі, як пояснюють юристи, серед найпоширеніших причин звернень українців до Євросуду можна виділити три категорії. Перша – коли справу необгрунтовано довго розглядають в українських судах. Друга – коли вже винесене судом рішення просто не виконується. Третя – незаконне тримання під вартою, погані умови у тюрмах, побиття з боку працівників міліції тощо.
Мирослава КОСЬМІНА
Comments: |