Мій чоловік є інвалідом з дитинства, у нього цукровий діабет першого типу важкої форми. До лютого 2002 року у нього була ІІ група інвалідності. А потім його викликали на комісію і повідомили, що у зв’язку з відсутністю стажу роботи його переводять на ІІІ групу. Відтоді ми нікуди не зверталися, оскільки не сумнівалися у законності рішення. Через погіршення стану здоров’я чоловік так і не зміг влаштуватися на роботу, тож я звернулася до знайомого лікаря із запитанням, чи можна нам повернути ІІ групу інвалідності. Він повідомив, що оскільки мій чоловік є інвалідом з дитинства, то групу йому взагалі не мали права змінювати. Поясніть, будьте ласкаві, чи правомірно це і куди звертатися, якщо дії комісії все ж були незаконними? Також хотіла б запитати, чи зможу я оформити на чоловіка декретну відпустку по догляду за дитиною до трьох років, якщо він є інвалідом і ніде не працює?
О. НИНЮК, с. Личини,
Камінь-Каширський район,
Волинська область
Насамперед цей лист ми адресували в бюро медико-соціальної експертизи управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації. Як пояснив лікар-методист бюро Петро Пономаренко, ІІІ групу вашому чоловікові встановили обгрунтовано, враховуючи його стан здоров’я та спираючись на рекомендації посібника “Комплексна програма реабілітації хворих на цукровий діабет”. Групи інвалідності з дитинства довічно встановлюються лише для хворих з анатомічними дефектами, наприклад, при церебральних паралічах, коли надії на одужання мінімальні. А от інсулінозалежним діабетикам пожиттєва інвалідність не передбачається, через що доводиться щорічно проходити перекомісію. Перевіряючи у 2002 році медекспертні справи, обласна комісія МСЕК вирішила, що ускладнення від діабету у чоловіка “не тягне” на ІІ групу. Також Петро Павлович заперечив інформацію про те, що групу могли зменшити через відсутність стажу роботи – він на встановлення інвалідності ні в якому разі не впливає.
Звичайно ж, заключення медико-соціальної експертної комісії можна оскаржити навіть на рівні області. Для цього протягом місяця після освідчення комісією потрібно подати письмову заяву-скаргу. Тоді хворого направлять разом з усіма документами на стаціонарне обстеження в Український державний науково-дослідний інститут реабілітації інвалідів, який знаходиться у місті Вінниця, для повторного освідчення і прийняття відповідного рішення. Щоправда, добиратися туди доведеться за свої кошти, а обстеження триватиме два тижні.
На жаль, перевести декретну відпустку на чоловіка у вашій ситуації не вдасться. За словами Ольги Семерак, головного спеціаліста відділу соціальних допомог і житлових субсидій головного управління праці та соціального захисту Волинської облдержадміністрації, переоформлення допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку можливе лише на іншу працездатну особу, яка не отримує пенсії і не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соцстраху.
Мирослава КОСЬМІНА
Comments: |