Народна мудрість не дуже жалує трутнів, на відміну від трудолюбивої бджоли, міцно пов’язавши їхній спосіб життя з людськими лінощами й дармоїдством. Утім, схоже, завдяки науковцям Інституту бджільництва імені Прокоповича, що у місті Гадяч на Полтавщині, ці комахи себе реабілітували. Сенсаційне відкриття тамтешніх бджолярів може зупинити епідемію туберкульозу в Україні.
Тривалий час гадяцькі пасічники проводили лабораторні дослідження впливу порошку, виготовленого з личинок трутнів, на збудника туберкульозу – паличку Коха. І, зрештою, свій унікальний винахід запатентували під назвою “білар” («бі» – бджола, «лар» – личинка).
Спільні дослідження полтавських і харківських вчених довели, що порошок з личинок трутнів здатен розщіплювати жирові оболонки палички Коха. Адже збудника недуги надійно захищає саме оболонка.
– Її розщеплення і є найголовнішою проблемою у процесі лікування туберкульозу, – каже заступник директора інституту, кандидат технічних наук Ірина Прохода. – Чимало вчених пропонують різні методи вирішення цієї проблеми, створюючи протитуберкульозні лікарські препарати. Але майже всі вони мають негативний побічний вплив на організм людини. Секрет нашого відкриття полягає в тому, що бджоли виробляють не лише віск, а й ферменти для його розщеплення.
А їх вдосталь і в личинках трутнів. Вони розщеплюють не лише віск, а й жировий захист збудників туберку-льозу. Без оболонки паличка Коха стає доступною для ліків. Таким чином відпадає потреба у сильнодіючих медикаментах, від негативних впливів яких потерпає організм людини.
Гадяцькі вчені свій винахід запатентували і вже отримують чимало пропозицій від фармацевтів, які хотіли б брати участь у розробках унікальних ліків.
Людмила КУЧЕРЕНКО
Comments: |